AnasayfaSosyal MedyaInstagram'a ücretli link ekleme seçeneği mi geliyor?

Instagram’a ücretli link ekleme seçeneği mi geliyor?

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, gönderilerin açıklama (caption) kısımlarına eklemek üzere ücretli link seçeneğini kullanıma sunabilir.

Hepimizin bildiği gibi Instagram’da herhangi bir paylaşıma tıklanabilir link ekleyebilmek için ya reklam vermek; ya da (belli bir takipçi sayısı olanlar için) Instagram hikayelerinde Yukarı kaydır / Swipe up özelliğini kullanmak gerekiyor. Organik olarak paylaşılan gönderilerin açıklama kısımlarında ise link eklemeye izin verilmiyor. Ancak yakın zamanda ortaya atılan iddialar Instagram’ın bu durumu avantaja çevirmek istediğini gösteriyor.

İddiaya göre Instagram tam olarak bununla ilgili bir patent başvurusunda bulunmuş durumda. İlgili patent, kullanıcıların organik gönderilere link ekleyebilmeleri için ücret talep edilen bir sistemi gösteriyor.

Görsel: USPTO (United States Patent and Trademark Office)

İlk olarak 2016 yılında Instagram’ın çatı şirketi Facebook tarafından yapıldığı bilinen “Sosyal ağ sistemi içinde medya açıklamalarına ücretli link ekleme” başlıklı patent başvurusuna göre, Instagram gönderisinin açıklamasına bir link eklendiğinde kullanıcının karşısına bir pop-up pencere çıkıyor ve 2 dolar karşılığında ilgili linki tıklanabilir yapma seçeneği sunuluyor.

Esasen ilgili link ekleyebilme özelliğinin uzun süredir talep edilen bir özellik olduğunu da söylemek mümkün. Instagram kullanıcıları ise şimdiye kadar bu ihtiyacı profil sayfasındaki biyografi alanına link ekleyerek gidermeye çalışıyordu.

Tabi şirketlerin çeşitli sistemler için sık sık patent başvurusunda bulunduğunu ve aldıkları her patentte yer alan sistemi kullanmak zorunda olmadıklarını da belirtmek gerekiyor. Yani Instagram’ın patent başvurusunda yer alan özelliği kullanıma sunmama ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

KAYNAKUSPTO

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler