AnasayfaSosyal MedyaInstagram'a Facebook-Benzeri Akış Sayfası Geliyor!

Instagram’a Facebook-Benzeri Akış Sayfası Geliyor!

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, artık kronolojik gönderi akışından vazgeçiyor. Facebook-benzeri bir akış sayfasına sahip olacak olan Instagram, artık kullanıcıların gözden kaçırdığı gönderileri de zamandan bağımsız olarak tekrar akış sayfasının üst kısımlarında yer verecek.

Facebook’taki kullanıcıların ve Facebook sayfalarının sayısının hızla artması ve Facebook’un reklam odaklı bir sosyal ağ politikası izlemesi gibi sebeplerden dolayı Haber Kaynağı algoritması uygulanmaya başlanmış ve kullanıcılar artık en fazla etkileşime geçtiği kişilerin ve sayfaların gönderilerini diğerlerine göre daha öncelikli olarak görmeye başlamıştı. Yani Facebook kullanıcılara doğrudan kişiselleştirilmiş bir Haber Kaynağı sunmuştu. Şimdi ise benzer bir sistem Instagram için de uygulanmaya başlayacak.

An itibariyle zamana göre bir gönderi akışı sistemine göre çalışan Instagram, en son paylaşılan gönderileri akış sayfasının en üst kısmında yer veriyordu. Ancak popüler fotoğraf ve video paylaşım platformunda artık zaman kavramı geri planda kalıyor. Zira yapılan açıklamaya göre Facebook-benzeri kişiselleştirilmiş bir akış sayfası kullanıcılara sunulmaya hazırlanıyor.

Instagram-akis-sayfasi-gonderi-siralamasi

Yapılan açıklamada kullanıcıların ilgi alanları, etkileşim gösterdiği gönderi türleri gibi metriklere göre bir akış sayfası sunulacağını söyleyen Instagram, tüm paylaşımların yine akış ekranında olacağını; ancak zamandan bağımsız olarak farklı sıralama ile gösterileceğinin altını çiziyor.

Yapılan testlerde kullanıcıların Instagram’da paylaşılan gönderilerin %70‘ini kaçırdığı sonucuna ulaştıklarını belirten Instagram, paylaşımların kronolojik sırayla gösterilmesine devam edilmesi durumunda birçok kullanıcının ilgi alanına giren fotoğrafları ve videoları göremeyeceğini vurguluyor.

Sonuç olarak; Facebook’taki Haber Kaynağı algoritmasının ardından etkileşim almak adına çok daha fazla efor sarfetmeye başlayan bireysel kullanıcılar ve markalar, artık Instagram’da da aynı eforu sarfetmeleri gerekecek. Zira artık kullanıcılar bir hesabın paylaşımlarına ilgi duymadığı sürece gelecekte o hesaptan yapılan paylaşımlar o kullanıcılara olduğundan daha seyrek şekilde gösterilecek. Bir başka açıdan bakacak olursak; Instagram’da maksimum etkileşimi sağlamak için, gönderilerin en uygun saatlerde paylaşılması işlemi de zamanla etkisini yitirecek diyebiliriz.

Tüm kullanıcıları kapsayacak olan bu yenilik, önümüzdeki aylarda kullanıma sunulmuş olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler