AnasayfaSosyal MedyaInstagram'da #Hashtag Kullanarak Etkileşiminizi Arttırın

Instagram’da #Hashtag Kullanarak Etkileşiminizi Arttırın

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformlarının öncüsü olan Instagram’da #hashtag kullanarak etkileşiminizi arttırın.

Hashtag dediğimiz “#” (diyez ya da etiket olarak da bilinen) simgeyi çoğu internet kullanıcısı Twitter’dan öğrenmiştir. Twitter’ın bu küçük simgeyi popüler hale getirmesinden sonra diğer sosyal paylaşım siteleri de #hashtag özelliğini kendi platformlarında uygulamıştır.

NOT: Hashtag = Hash(#) + tag(etiket)

Hashtag’in en çok kullanıldığı platformlardan biri ise Instagram’dır. Twitter‘da nasıl ki gündemi (Trend Topic’i) belirlerken ya da varolan gündem ile ilgili oluşturulan hashtag için tweetler atılıyorsa, Instagram’da da gündem oluşturmak yerine; paylaşılan fotoğrafları/videoları bir nevi kategorize ederek herkesin görmesi sağlanabilir. Herkesin görmesi ise gönderilerin daha fazla beğeni alma ihtimalini artırır.

Buna da bir göz atın >> Bir Instagram Hikayesi [İNFOGRAFİK]

Instagram‘daki hashtag kullanımı ise gönderiyi paylaşmadan önce karşımıza gelen ekrandaki “açıklama” bölümüne eklenerek yapılıyor. Eğer daha önceden (hashtag kullanmadan) paylaşmış olduğunuz gönderi için de kullanmak isterseniz ya da unuttuğunuz bir hashtag’i sonradan eklemek isterseniz; bunu gönderinizin altına yorum olarak ekleyebilirsiniz. Çünkü kendi gönderinizin altına yorum olarak yazdığınız hashtag’ler de geçerlidir.

#Hashtag kullanımı nasıl olmalı?

Catstagram
Catstagram

Instagram’da hashtag kullanımının popüler hale gelmesi, çoğu kişinin kullandığı belli başlı sabitleşmiş hashtag’leri de beraberinde getirdi. Yani herkesin bunu kullanarak etkileşimini artırdığı popüler hashtag’ler oluşturuldu. Örneğin bir kedi fotoğrafı paylaşıldığında kullanılan popüler hashtag’lerden biri #catstagram‘dır. Bu hashtag yazıldığı zaman tanımadığınız başka bir kullanıcı #catstagram etiketi ile paylaşılan fotoğrafların hepsini görebilir ve hoşuna giderse beğenebilir. Ancak alakasız bir hashtag kullanımı çok da etik bir hareket değildir. Örneğin kedi fotoğrafı için köpek ile alakalı hashtag’ler kullanılmamalı, zira #catstagram etiketi ile arama yapan bir kullanıcı, köpek değil kedi görmek istediği için oraya tıklar. Hashtag’lerin yanlış kullanımı ile alakalı herhangi bir yasak veya kısıtlama yok, ancak Instagram’da paylaşılan gönderilerin düzenli bir şekilde kategorize edilmesi için alakalı hashtag’ler kullanmak gerekir.

En popüler 30 Instagram #hashtag’i

Hashtag’leri her seferinde tek tek yazmak biraz sıkıcı olabilir. Bunun için de bir uygulama geliştirilmiş. Adı: TagsForLikes. Android veya iOS için ücretli veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bu uygulama ile popüler hashtag’leri tek tek yazma sorununuzu ortadan kaldırmış olursunuz.

TagsForLikes’a göre Instagram’da en çok kullanılan 30 Instagram hashtag’i ise şunlar:

#love #TagsForLikes #TFLers #tweegram #photooftheday #20likes #amazing #followme #follow4follow #like4like #look #instalike #igers #picoftheday #food #instadaily #instafollow #like #girl #iphoneonly #instagood #bestoftheday #instacool #instago #all_shots #follow #webstagram #colorful #style #swag

Önemli notlar:

  • Kullandığınız hashtag’lerin işe yaraması için profilinizin herkese görünür olması gerekmektedir.
  • Hashtag oluştururken rakam kullanabilirsiniz. Ancak $ veya % gibi karakterler işe yaramaz.
  • Sadece kendi gönderiniz için hashtag oluşturabilirsiniz. Başkasının gönderisine yorum olarak yazdığınız hashtag’ler işe yaramaz.
  • Instagram’da bir gönderi için kullanacağınız maksimum hashtag sayısı 30’dur. Fazlasını yazdığınız zaman gönderinizi paylaşırken bir hata alırsınız.
  • Apple iOS’un eski versiyonlarını kullananlar hashtag’lerin üzerine tıklayarak o hashtag’e ait gönderilere ulaşamazlar. Bunun yerine Profil > Arama > Etiketler bölümünü kullanabilirler.

Sonuç olarak düzgün bir şekilde hashtag kullanarak takipçilerinizle sınırlı kalmaz, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

WebMasto’yu Instagram’da takip edin >> @webmastocom

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler