AnasayfaSosyal MedyaInstagram Facebook'tan Daha Fazla Etkileşim Sağlıyor (RAPOR)

Instagram Facebook’tan Daha Fazla Etkileşim Sağlıyor (RAPOR)

En hızlı büyüyen sosyal medya platformu Instagram, sağladığı etkileşimler ile Twitter’dan sonra şimdi de Facebook’u geride bırakmış durumda.

Eğer bugüne kadar Instagram için bir planınız olmadıysa, şimdi bir tane hazırlamak için yeni bir nedeniniz daha var. Zira yapılan araştırmalar, Instagram’ın artık Facebook‘tan daha fazla etkileşim sağladığını ve hızla büyümeye devam ettiğini gösteriyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında Pew Research tarafından yayınlanan bir çalışmaya göre Instagram en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olarak kayıtlara geçmişti. Yine aynı ay içinde 300 milyon aylık aktif kullanıcı sayısını aşan Instagram’ın Twitter’dan 50 kat daha fazla etkileşim sağladığı yapılan araştırmalar ile sabitlenmişti. Büyüme grafiğini sürekli arttıran Instagram ile ilgili son araştırma ise Locowise tarafından geldi. Hazırlanan rapora göre Instagram’ın şimdi de sosyal medya devi Facebook’tan daha fazla etkileşim oluşturduğu ortaya çıktı.

Görsel içerikler daha cazibeli

Araştırmayı yapan Locowise, geçtiğimiz Mayıs ayında 2500 Instagram hesabını analiz ederek platformdaki etkileşim sirkülasyonunu (paylaşım sıklığı, yorum sayıları, beğeniler vs) ölçümlemeye başladı. Yapılan araştırmalar ise diğer araştırmalarda olduğu gibi Instagram’ın oldukça hızlı bir şekilde büyüme kaydettiğini gösterdi. Araştırma sonucunda, özellikle Instagram stratejisini geliştirmek isteyen bireysel kullanıcılar ve markalar için bazı önemli istatistikler de paylaşıldı.

Instagram like - GIF

 

• Ortalama takipçi artış oranı: %1.48 (Mayıs).

Yapılan araştırmada Instagram kullanıcılarının ortalama takipçi oranı %1.48 iken; Locowise aynı ay içerisinde Facebook’ta gördüğü bu oranın ise %0.2 olduğu belirtiyor. Bu durum Instagram’ın en hızlı büyüyen sosyal medya platformu olduğunu doğruluyor.

Hatırlarsanız, 2012 yılında Facebook’un Instagram’ı 1 milyar dolar karşılığında satın alması sektörün ileri gelenleri tarafından oldukça tartışılmıştı. Ancak an itibariyle 35 milyar doları aşan değeri ve önümüzdeki sene Instagram’ın yıllık reklam gelirinin 2 milyar dolara ulaşmasıyla ilgili öngörüler Facebook’un akıllı bir hamle yaptığını bizlere gösteriyor.

• Bir günde paylaşılan ortalama gönderi sayısı: 2.41

Instagram kullanıcıları günde ortalama 2.41 gönderi (fotoğraf veya video) paylaşıyor. En aktif olan ve daha büyük profiller ise günde 6’dan fazla paylaşım yapıyor. Bu da fotoğraf ve video odaklı gönderilerin diğer gönderi türlerine göre çok daha fazla paylaşıldığını; dolayısıyla Instagram’ın bu konudaki avantajını bizlere gösteriyor.

Instagram etkileşim oranları

• Fotoğrafların videolara olan üstünlüğü devam ediyor

15 saniyelik video özelliğinin gelmesi ve ardından Hyperlapse gibi bir platformun ortaya çıkmasıyla birlikte Instagram’daki video yoğunluğu ve etkileşimleri artmış olsa da, fotoğrafların videolara olan üstünlüğü %91.77‘lik bir oran ile hala devam ediyor. Daha büyük profillerde ise bu oran %98.12.

Instagram’ın 640×640 piksel olan orijinal fotoğraf boyutlarının 1080×1080 piksele arttırılarak daha yüksek kaliteye sahip fotoğrafların yüklenmesine izin vermesini, fotoğrafların videolara olan üstünlüğünü uzun bir süre daha koruyacağı şeklinde yorumlamak da mümkün.

Araştırmada, gönderilerde normal olarak yazılan hashtagler arasında en popüler hashtagin hala #nofilter olduğu da paylaşılan bilgler arasında.

• Takipçilerin %2.61’i gönderiler ile etkileşimde bulunuyor

Instagram’da ortalama bir profilin sahip olduğu takipçilerin %2.61‘i o profilin gönderileriyle etkileşime giriyor. Bu oran ilk bakışta oldukça düşük gibi gelse de; Facebook ile kıyaslandığında gayet iyi bir oran olduğunu söyleyebiliriz. Zira Facebook’ta ortamala bir sayfanın sahip olduğu takipçilerin sadece %0.55‘i etkileşim sağlıyor. Instagram’daki fotoğraflar için bu oranın %2.69; videolar içinse %1.47 olduğu da verilen bilgiler arasında. Bu da Instagram’ın fotoğraf tarafının hala ağır bastığını bizlere gösteriyor.

Instagram fotoğraf ve video etkileşim oranları

• Instagram’da fotoğraflar daha fazla beğeni, videolar ise daha fazla yorum alıyor

Araştırmada belirtilen bir diğer istatistik ise gönderilerin aldığı etkileşim türleri ile ilgili. Instagram’daki toplam etkileşimlerin %97.2‘sini sadece beğenilerin (kalplerin) oluşturduğu belirtilen araştırmada, analiz edilen hesaplara göre ortalama bir Instagram profilinin paylaştığı bir fotoğraf ortalama 4688 beğeni alıyor. Yapılan yorumların sayısı ise sadece 132. Ancak konu video olduğunda istatistikler biraz tersine dönüyor. Zira videoların aldığı yorum sayıları, fotoğrafların aldığı yorum sayılarına göre daha fazla. Bu da Instagram stratejisi belirlerken özellikle markaların işine yarayacak türden bir istatistik olarak karşımıza çıkıyor (Instagram’da beğenme eyleminin sadece basit iki dokunma ile yapılması kolaylığını da hesaba katmak gerekiyor).

[Tweet “Instagram’da fotoğraflar daha fazla beğeni, videolar ise daha fazla yorum alıyor.”]

Görsel paylaşımlar yeni fırsatları beraberinde getiriyor

Locowise tarafından yapılan bu araştırma, bize Instagram’ın şu anda bulunduğu durumu biraz açıklıyor. En hızlı büyüyen sosyal medya platformu olan Instagram, sürekli artan kullanıcı sayısı, Facebook’u dahi geçen etkileşim oranları ve bünyesine kattığı yeni özellikleriyle, bireysel kullanıcıların yanı sıra özellikle markaların dijital stratejilerindeki vazgeçilmezi haline geliyor. Bu da dijital pazarlama alanında fotoğraf ve videoların her geçen gün önemini arttırmasını ve markaların bunun üzerinde yoğun bir şekilde çalışması gerektiğini bizlere gösteriyor.

KAYNAKLOCOWISE

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler