AnasayfaSosyal MedyaInstagram'ı En Etkili Kullanan Markalar ve Sektörler (RAPOR)

Instagram’ı En Etkili Kullanan Markalar ve Sektörler (RAPOR)

Instagram’ı hangi sektörler domine ediyor? Hangi markalar daha fazla etkileşim alıyor? Ünlüler bu işin neresinde? Hazırlanan rapora göz atın.

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, son yılların en fazla çıkış yapan sosyal medya platformlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla markalar da sosyal medya pazarlama stratejilerine Instagram’ı dahil etmek durumunda kalıyor. Peki Instagram’ı hangi sektörler domine ediyor? Platform üzerinden hangi markalar daha fazla etkileşim alıyor?

An itibariyle aylık 500 milyon ve günlük 300 milyon aktif kullanıcı sayısına sahip olan Instagram, özellikle genç kullanıcıların aktif olduğu bir platform olarak biliniyor. Öyle ki Instagram kullanıcılarının %80‘ini 35 yaş altı kullanıcılar oluşturuyor. Ancak Instagram’ın bir de pazarlama tarafı olduğu bilinen bir gerçek. Zira artık küçük-büyük birçok marka veya şirket, sosyal medya pazarlama stratejileri arasına Instagram’ı ilk sıralara yerleştiriyor.

Socialbakers tarafından hazırlanan bir Instagram raporu ise tam olarak bu durumu açıklıyor. Hangi sektör Instagram’da daha etkili? En fazla etkileşim alan markalar hangileri? Ünlülerin durumu ne? Bu ve bunun gibi sorulara cevap veren ve Instagram pazarlaması noktasında markalara bazı fikirler verebilecek bu rapora birlikte göz atalım.

Instagram’da ünlüler, yayıncılar (medya) ve şirketler

Haziran 2016 verilerine göre kategorisi dahilinde en fazla takipçi sayısı olan 10 Instagram hesabının incelendiği araştırmada, Instagram’da en fazla etkileşim alan kategoriler arasında ünlüler birinci sırada yer alıyor. Öyle ki ünlülerin Instagram hesapları yayıncılara göre 3 kat, şirketlere göre ise 5 kat daha fazla etkileşim alıyor. Dolayısıyla platformda etkili olan ünlüleri Instagram pazarlama stratejisine dahil etmek bu bakımdan oldukça önem arzediyor.

Instagram-ünlüler-medya-ve-şirketler

Yayıncılar (medya) ise şirketlere göre %26 daha fazla etkileşim alıyor. Tabi burada yayıncıların diğerlerine göre daha güncel bir yapıda olması ve sosyal medya araçlarına herkesten önce ulaşabilmesi gibi sebeplerin de etkili olduğunu söylemek gerekiyor.

Instagram’ı domine eden sektörler

Sektör bazında incelendiğinde ise Instagram’da en fazla etkili olan sektörün “medya” olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki daha önce de ifade ettiğimiz gibi yayıncıların güncel içeriklere sahip olması, bunları düzenli olarak her gün Instagram’da paylaşması gibi durumlar bu sektörü Instagram’ın lideri haline getiriyor.

Instagram-en-fazla-etkileşim-alan-sektörler

Sırasıyla moda, güzellik, otomobil ve spor sektörleri ise medyadan sonra Instagram’da en fazla etkileşimin yaşandığı sektörler olarak karşımıza çıkıyor.

Medya (Yayıncılık)

Araştırmalara göre Instagram’ın kendi platformundaki resmi Instagram hesabının en fazla takipçiye sahip olan hesaplar arasında birinci sırada yer aldığı sonucu çıksa da, Instagram’ı bir paylaşım stratejisi olmadığı ve genellikle kullanıcıların paylaşımlarına yer vermesi sebebiyle ihmal etmek mümkün.

Ancak ardından gelen National Geographic‘in ise Instagram’da muazzam düzeyde bir çıkış yakaladığını vurgulamak gerekiyor. Öyle ki National Geographic’in Instagram hesabı her gün yaklaşık 76,000 yeni takipçi kazanıyor. Bünyesindeki profesyonellere ait büyüleyici fotoğrafları hikayeleştirilmiş açıklamalarıyla birlikte paylaşan National Geographic, diğerlerine kıyasla daha fazla takipçiyi de hakediyor diyebiliriz.

Instagram-en-fazla-takipçisi-olan-yayıncılar

Instagram ve National Geographic’in ardından medya sektöründe olup Instagram’da en fazla takipçiye sahip olan diğer hesaplar ise sırasıyla Vogue, National Geographic Travel, MTV, espn, Playboy, YouTube, Globo ve SBT Online olarak karşımıza çıkıyor.

Moda

Takipçi sayısı olarak ele aldığımızda moda sektöründe sırasıyla Victoria’s Secret, H&M, Zara Official, Louis Vuitton, Forever21, Dior Official, Gucci ve Prada hesaplarının en fazla takipçiye sahip olan hesaplar olduğunu görüyoruz.

Instagram-en-fazla-takipçisi-olan-moda-markaları

Sıralama kriteri Instagram etkileşimi olduğunda ise Victoria’s Secret’in yine birinci sırada; takipçi sayısı sıralamasında olmayan Urban Outfitters’ın ise etkileşim sıralamasında ikinci sırada yer aldığını belirtmek gerekiyor. Diğer etkileşim sıralaması ise şöyle:

Instagram-en-fazla-etkileşim-alan-moda-markaları

Elektronik

Elektronik şirketlerinin Instagram’daki etkileşim sıralamasına baktığımızda ise diğerleri ile arasındaki farkı oldukça açan bir marka ile karşılaşıyoruz. Geliştirdiği aksiyon kameraları ile kendi ekosistemini yaratan GoPro, Instagram’da en fazla etkileşim alan elektronik markası olarak karşımıza çıkıyor. Her gün düzenli olarak yaptığı güzel paylaşımlar ile takipçilerinin sevgisini toplayan GoPro, Instagram’daki varlığını güçlendirmeye de devam ediyor.

Instagram-en-fazla-etkileşim-alan-elektronik-markaları

GoPro’nun ardından ise PlayStation, Xbox, Beats by Dre, Samsung Mobile, Sony, Nintendo, Canon USA, HTC ve Intel geliyor.

Güzellik (Kozmetik)

Anastasia Beverly Hills kendi sektöründe en fazla etkileşim alan marka olarak birinci sırada yer alıyor. Bu başarısının ardında ise ürünlerini sergilerken Instagram’da belli bir kitleye ulaşmış makyaj uzmanları ve diğer etkili kişiler ile birlikte çalışması ve bu yönde aktif bir topluluk oluşturma çabası yatıyor.

Instagram-en-fazla-etkileşim-alan-güzellik-kozmetik-markaları

Anastasia Beverly Hills’i ise sırasıyla M∙A∙C Cosmetics, Tarte Cosmetics, Maybelline New York, NYX Professional Makeup, Too Faced Cosmetics, Lime Crime, Urban Decay ve Benefit Cosmetics USA takip ediyor.

Otomobil

Otomobil sektöründe en fazla etkileşim alan 10 Instagram hesabından 3’ü Mercedes-Benz‘e ait. Instagram’da hikayeleştirme tekniğini sıkça kullanan Mercedes-Benz, sadece bir otomobil markası olmaktan çıkarak, anlamlı ve farklı perspektiflerde bir içerik stratejisi izliyor. Dolayısıyla takipçileri ile arasında güçlü bir bağ oluşturmuş oluyor. Bu da Mercedes-Benz’i Instagram’da en fazla etkileşim alan otomobil markası haline getiriyor.

Instagram-en-fazla-etkileşim-alan-otomobil-markaları

BMW ve Ferrari ise sırasıyla ikinci ve üçüncü sıralarda yer alıyor.

Spor Malzemeleri

Takipçi sayılarına göre spor malzemesi satan ünlü markalar arasında Nike‘ın neredeyse sıralamanın tamamını ele geçirdiğini söylemek mümkün. Öyle ki 10 hesabın yer aldığı listede 6 Instagram hesabı Nike’a ait. Geri kalan 4 hesabın 3’ünü Adidas, diğerini ise Converse oluşturuyor.

Instagram-en-fazla-takipçisi-olan-spor-markaları

Ancak takipçi sayısının fazla olması, etkileşimin de yüksek olacağı anlamına gelmiyor. Öyle ki Nike’ın resmi Instagram hesabında Nike SB‘nin Instagram hesabından %88 daha fazla takipçi olmasına rağmen, Nike SB’den çok daha az etkileşim alıyor.

Etkileşim sayılarına göre hazırlanan sıralama ise şöyle:

Instagram-en-fazla-etkileşim-alan-spor-markaları

Markalar bu verileri nasıl kullanabilir?

Instagram stratejisini belirlerken yukarıda bahsetmiş olduğumuz verileri de göz önüne alabilirsiniz. En fazla etkileşimi almak için ne yapmak gerekiyor? İlk sırada yer alan markaların uyguladığı yöntemler neler? Örneğin Mercedes-Benz ve National Geographic, duygu yüklü ve hikayeleştirilmiş gönderi stratejisi üzerinden Instagram pazarlaması yapıyor. Anastasia Beverly Hills ise daha fazla etkileşim almak ve ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmak için Instagram fenomenlerini işin içine katıyor. Dolayısıyla bu verileri ve ilgili Instagram hesaplarını inceleyerek ilham alabilir, ardından kendi markanız için uygun bir strateji belirleyebilirsiniz. Ancak stratejiyi belirlerken amacın “takipçi sayısını arttırmak” değil; “yüksek etkileşim almak” olduğunu da unutmamak gerekir.

*Socialbakers tarafından hazırlanan raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler