AnasayfaTeknolojiİlk iPod Modeli 15 Yaşında

İlk iPod Modeli 15 Yaşında

Apple’ın ilk olarak 2001 yılında duyurduğu orijinal iPod modeli 15 yaşına girdi.

Apple’ın ilk iPod modeli dün itibariyle 15 yaşında girdi. Eski Apple CEO’su Steve Jobs tarafından duyurulan orijinal iPod, birçok söylenti ve haberin ardından ilk olarak 23 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sunulmuştu.

Orijinal iPod modeli duyurulmadan önce cihaz hakkında birçok söylenti çıkmış ve Apple‘ın da yeni cihaz hakkında yaptığı “Bu kez Mac değil” açıklaması ile meraklar iyice artmıştı. Son zamanlara doğru ise bunun bir MP3 çalar olduğu söylentileri yayılmaya başlamış; ancak bu kadar kapsamlı bir müzik çalar olacağı düşünülememişti.

İlk iPod Modeli

iPod’un duyurulduğu tarihe kadar Steve Jobs’ın yaptığı açılış konuşmalarına bakıldığında, tüketicilerin dijital yaşamlarına odaklanan tek ürünün Mac bilgisayarlar olduğu görülür. Ancak iPod ile bu durum geride kalmış ve tüketicilerin dijital yaşamlarına artık müzik de dahil edilmiş oldu.

İlk iPod’u teknik açıdan ele aldığımızda zamanına göre oldukça iyi özelliklere sahip olduğunu da söylemek gerekiyor. 5GB depolama alanı, LCD ekran ve 10 saat batarya süresine sahip olan orijinal iPod’lar, bünyesinde yaklaşık 1000 şarkı barındırabiliyor. Dolayısıyla tüm bu özellikleri ile iPod’un, potansiyel müşterilerine (özellikle Mac kullanıcılarına) oldukça iyi bir müzik deneyimi sunduğunu belirtmek gerekiyor.

iPod’un ilk alternatifi ise 2004 yılında piyasaya sürülen iPod Mini modelleri oldu. 2005 yılında ise iPod Nano ve iPod Shuffle bunu takip etti. 2007 yılında ise iPod Touch duyuruldu ve altı yıl boyunca yeni nesil modelleri ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Steve Jobs’a İlham Veren 10 Şarkı

2016 itibariyle ise iPod Touch, iPod Nano ve iPod Shuffle üretimi sürdürülüyor. Ancak uzun süredir Apple’ın resmi web sitesindeki ana menüde değil; “Müzik” menüsü altında yer alıyor. Ayrıca 2016’da iPhone’lar için üretilen “AirPods” isimli yeni kablosuz kulaklıkların da iPod’lar için önemli bir etki yaratacağı düşünülüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler