AnasayfaİnternetŞifrelerimiz Ne Kadar Güvenli?

Şifrelerimiz Ne Kadar Güvenli?

Google, şifreler üzerine yaptığı araştırmalarda kullanıcıların hesaplarını korumak için kullandıkları şifrelerin de birer şifreye ihtiyacı olduğunu gördü. Yani, online hesaplarımızı korumada oldukça büyük bir açık var.

Bir e-posta hesabı alırken ya da bir siteye üye olurken kullanıcı adını seçtikten sonra, özensizce girilen kolay bir şifre başınıza dert açabilir. Google Apps tarafından yaklaşık 2000 kullanıcı üzerinde yapılan ankette; seçilen şifrelerin ağırlıklı olarak sabit ve hazır bilgilerden seçildiği anlaşıldı. Bu da şifre seçerken dikkat edilmediğini ve bu durumun da kötü niyetli hackerların işini kolaylaştırdını gösteriyor. Sonuçta sizin adınıza yapılmış istenmeyen paylaşımlar ya da adınıza e-posta gönderimi gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Aslında küçük gibi görünen bu sorun evinize hırsız girip, özel alanlarınızda dolaşmasından pek de farksız değil. Birinde çekmeceniz karıştırılırken diğerinde mailleriniz okunur.

Şifre seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Şifre seçerken birbirinden bağımsız (rakam ya da harf) karakterler tercih edilmeli. Sadece büyük ya da sadece küçük harfler tercih etmek yerine, büyük – küçük harfler birlikte kullanılmalı. Doğum tarihi, ad-soyad veya evlilik yıldönümü gibi klişeleşmiş bilgilerden kesinlikle kaçınılmalı. Gizli sorudaki cevaplar da ana şifreden kesinlikle farklı olmalıdır.

Time dergisinin haberine göre, internette en çok tercih edilen ancak büyük risk içeren ilk 10 şifre tercihi şu şekilde sıralandı:

  1. Hayvan adları,
  2. Evlilik gibi önemli yıldönümü tarihleri,
  3. Bir aile üyesinin doğumgünü,
  4. Çocuk isimleri,
  5. Bir diğer aile üyesinin ismi,
  6. Doğum yeri,
  7. Favori tatil mekanı,
  8. Tutulan takımla ilgili bir bilgi,
  9. Hayranı olunan birisinin ismi,
  10. Password / Şifre kelimesi.

Bir diğer önemli husus da, şifrelerin başkalarıyla paylaşılmasıdır. Yapılan aynı ankette bu kişilerin %48’inin şifre paylaşımı yaptığı belirtilmiştir. Şifre seçiminde ve paylaşımında bazı noktalara dikkat edersek daha güvenli sanal hesaplara sahip olabiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler