AnasayfaHaberlerGreenpeace, Doğa-Dostu Teknoloji Şirketlerini Açıkladı

Greenpeace, Doğa-Dostu Teknoloji Şirketlerini Açıkladı

Greenpeace tarafından hazırlanan ve çevreye duyarlılık konusunda teknoloji şirketlerinin ele alındığı Click Clean raporu yayınlandı.

Doğayı korumak deyince akla ilk gelen topluluk olan Greenpeace, doğaya verilen zararlar konusunda bugüne kadar çeşitli birçok rapor hazırladı. Son yapılan çalışma ise teknoloji şirketleri ile ilgili. Greenpeace tarafından yapılan çalışma, teknoloji devlerinin çevreye ne kadar duyarlı olduğunu bizlere gösteriyor.

Apple, Facebook, Twitter, Google, Amazon ve daha birçok teknoloji devi üzerinden yapılan araştırmalar gösteriyor ki, doğaya zarar veren şirketler olduğu kadar, doğayı koruyan ve bu konuda ne kadar hassas olduğunu kanıtlayan şirketler de var.

Greenpeace - teknoloji şirketlerinin şeması
Greenpeace – teknoloji şirketlerinin şeması

Click Clean ismi verilen çalışmada teknoloji şirketlerinin çevreye olan duyarlılığını görmek mümkün. Şemaya göre Apple, Facebook ve Google, Greenpeace’ten geçerli not alırken; Amazon, Twitter, Digital Reality gibi şirketler ise sınıfta kalıyor.

Raporda Apple‘ın Greenpeace’ten tam not almasının sebebi olarak; Apple’ın iCloud gücü sayesinde veri merkezlerinde yenilenebilir enerji kullanması gösteriliyor. Facebook‘un 2012 yılından bu yana gösterdiği çevreye duyarlılığı ile ilgili çabalarına ve güneş enerjisi konusunda yaptığı yatırımlara dikkat çeken Greenpeace, Facebook’u yeşil internet konusunda öncü olan şirketlerden biri olarak belirtiyor. Google da yaptığı yatırımlar ve doğanın korunması adına çaba sarfettiği çalışmalar sayesinde Greenpeace’in yeşil internet kapsamında işaret ettiği şirketlerden biri olmuş durumda.

Greenpeace’in raporunda geçersiz not alan şirketler de var. Yeteri kadar yatırım yapılmaması, gerekli çabanın sarfedilmemesi ve bazılarının veri merkezinin dahi olmayışı gibi nedenlerden dolayı Amazon, Twitter ve diğer bazı şirketler duyarlılık açısından Greenpeace’ten düşük notlar almış. Yahoo ve Microsoft ise orta sıralarda yer alıyor.

Greenpeace - Teknoloji şirketlerinin puan tablosu
Greenpeace – Teknoloji şirketlerinin puan tablosu

Greenpeace tarafından hazırlanan Click Clean raporunun PDF haline ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler