AnasayfaBilimGrace Hopper İçin Özel Doodle Tasarlandı

Grace Hopper İçin Özel Doodle Tasarlandı

Google ünlü bilgisayar bilimcisi Tümamiral Grace Murray Hopper’ın 107. doğum günü için özel bir doodle tasarladı.

Google, ABD donanmasında Tümamiral olarak görev yapmış olan ve bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştiren Grace Murray Hopper için özel bir doodle tasarladı. Hareketli şekilde tasarlanan doodle bir bilgisayar programcısı olan Grace Hoppers için oldukça manidar olmuş.

Grace Hopper doodle
Grace Hopper doodle

9 Aralık 1906 yılında doğan Hopper, yaşamı süresince bilgisayar programlama konusunda birçok ilke imza atmıştır. Bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştiren Hopper, ayrıca bir programlama dili olan COBOL’un geliştiricileri arasındadır.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz Harvard Mark I bilgisayarının da ilk programcılarından biri olan Grace Hopper, aynı zamanda programcılıkta “debugging” denilen hata temizleme konseptinin de ilk kullanıcılarından biri olmuştur.

Harvard Mark 1
Harvard Mark 1

Grace Hopper kimdir? (Wikipedia)

Grace Hopper
Grace Hopper

İlk yılları ve eğitimi

Hopper New York’ta doğdu. Yale Üniversitesi’nde Matematik ve Fizik eğitimi gördü. 1930 yılında üniversiteden mezun oldu. Aynı yıl Vincent Foster Hopper ile evlendi. 1934 yılında Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktora yaptı. 1941 yılında profesör oldu. 1945 yılında eşinden boşandı ve soyadını koruyarak ölünceye dek bir daha evlenmedi.

İkinci Dünya Savaşı ve donanmadaki görevi

1943 yılında Vassar’daki öğretmenlik görevini bırakıp gönüllü olarak ABD donanmasına katıldı. Denizcilik okulunda eğitim gördü. Buradan mezun olup Harvard’ta hesaplama projelerinde teğmen olarak göreve başladı. Howard H. Aiken’in başkanlığındaki Mark I programlama dili ekibinde çalıştı. Hopper ve Aiken Mark I,II,II hakkında birlikte makale yayınladılar. Hopper 38 yaşında düzenli orduya geçmek istedi fakat yaşından dolayı bu kabul edilmedi. 1949 yılına kadar Harvard Computation laboratuarlarında çalıştı.

UNIVAC

1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVAC I’i geliştiren takımda çalışmaya başladı. Çalıştığı şirket 1950’lerin başında Remington Rand şirketi tarafından satın alındı ve bu yıllarda Hopper bir program derleyicisi üzerinde çalışıyordu. Derleyicinin adı A derleyicisi idi ve ilk versiyonu A-0 programlama diliydi. Hopper 1954’te şirketin otomatik programlama başkanlığına getirildi ve ekibiyle birlikte ilk derleyici tabanlı programlama dilleri olan ARITH-MATIC, MATH-MATIC ve FLOW-MATIC’i geliştirdi.

COBOL

1959 sonbaharında CODASYL adıyla bilinen konferansta ülkenin bilgisayar uzmanları bir araya geldi. Hopper konferans komitesine teknik danışman olarak katıldı. Burada COBOL’u geliştirme yönünde ilk adımlar atıldı. Hopper programlama dillerinin makine dilindense İngilizce’ye daha yakın olması gerektiği fikrini savundu.

Hopper 1967-1977 yılları arasında Amerikan Donanmasında programlama dilleri grubunun başkanlığını da yaptı. 1973 yılında yüzbaşılığa terfi etti. Deniz Kuvvetleri için COBOL’a yan uygulamalar ve derleyici geliştirdi.

grace hopper cobol
grace hopper cobol

Standartlar

1970’lerde FORTRAN ve COBOL gibi ilk programlama dillerinin standartlarını geliştirmede öncülük etti. Donanmadayken bu standartları test etti. 1980’lerde bu testler Ulusal Standartlar Enstitüsü tarafından kabul edildi.

Emekliliği

Hopper 1966 yılında donanma komutanlığından emekliye ayrıldı. 1967 Ağustos’unda tekrar göreve çağrıldı. 1971 yılında tekrar emekliye ayrıldı. 1972 yılında tekrar göreve geri çağrıldı. 1973 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

Üstün başarılarından dolayı 1985 yılında tümamiralliğe terfi etti. 1986 yılında gönülsüz olarak emekliye ayrıldı. Boston’da düzenlenen törenle kendisine üstün hizmet ödülleri verildi. Emekliye ayrıldığında ABD ordusundaki en yaşlı personeldi.

Daha sonra Digital Equipment şirketinde çalışmaya başladı ve 1992 yılında 85 yaşında ölünceye kadar burada çalıştı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler