AnasayfaBilimSadece Göz ve Yüz Hareketlerinizi Kullanarak Enstrüman Çalın

Sadece Göz ve Yüz Hareketlerinizi Kullanarak Enstrüman Çalın

Günümüz teknoloji dünyasında yaşanan gelişmeler ve ortaya çıkartılan ürünlerde göz ardı edilen bir kitle var ki oldukça önem arzediyor: “Engelli kişiler”. Eye Conductor adı verilen yeni bir proje ise, müzik aleti çalmak isteyen ancak engellilik halinden dolayı bu isteğini yerine getiremeyen kişileri sevindirecek gibi görünüyor.

Projenin hikayesiyle başlayalım:

Etkileşim tasarımcısı ve programcı olan Andreas RefsgaardCopenhagen Institute of Interaction Design için bir final projesi çalışmalarına başlıyor. Proje konusu olarak ise bedensel engellileri konu alıyor ve araştırmalarına başlıyor. Çeşitli okulları ve toplulukları ziyaret ederek engelli kişileri araştıran Refsgaard, günlük hayatta yaşadığı zorlukları kendi ağızlarından dinliyor. Yaşanan zorlukların seviyeleri ve çeşitleri çok olsa da, görüştüğü kişilerin çoğunda ortak bir ilginin olduğunu görüyor: Müzik!

Andreas Refsgaard

Araştırmaları ve etkileşim tasarımının sağladığı bilgiler ile yola çıkan Andreas Refsgaard, engelli kişilerin nasıl müzik aleti çalabileceği konusunda bir proje geliştirmeye karar veriyor. Göz ve yüz hareketleri izleme teknolojilerinin yaratıcı amaçlar doğrultusunda nasıl kullanılabileceğini sorgulayan Refsgaard, yaratıcı bir çözüm geliştiriyor: Eye Conductor.

Eye Conductor

Eye Conductor’ta yaklaşık 99 dolarlık bir göz izleyici ve göz ve yüz hareketlerini görüntüleyip yazılıma aktarması için bir web kamerası bulunuyor. Kişinin göz hareketlerini notalara ve müzikal dokunuşlara dönüştüren sistem, her bir farklı hareketi farklı şekilde algılayabiliyor. Örneğin; farklı bir noktaya bakıldığında notaları değiştirme, kaşlar yukarı kaldırıldığında notaları bir tam oktav yükseltme, ağız açıldığında notalar arasına süre farkı koyma gibi birçok farklı hareket ile farklı işlemler yapılabiliyor.

Eye Conductor

Proje açık sistem olarak geliştirildiği gibi çeşitli kişiselleştirme ayarlarını barındırıyor. Bu da yüz hareketleri için her kullanıcının kendine özel eşik değerlerine sahip olması (eşik değerlerinin değiştirilebilmesi) ve her biri için ayrı reaksiyon alabilmesi anlamına geliyor.

Şimdilik test süreci devam edilen bu projenin tüm platformlarda uygulanabilir olması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Refsgaard, JavaScript kullanarak sistemin tüm kodlarını yeniden yazacağını ve bu yılın sonlarına doğru Eye Conductor’ın bir tarayıcı versiyonunu kullanıma sunacağını da belirtiyor.

Eye Conductor’ın sistemini daha iyi anlamak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler