AnasayfaİnternetGoogle'ın Dikey Sokak Görünümü İle El Capitan'a Tırmanın

Google’ın Dikey Sokak Görünümü İle El Capitan’a Tırmanın

Google Haritalar’a gelen yeni dikey Sokak Görünümü özelliği ile, birçok kişinin kaya tırmanışı için ziyaret ettiği El Capitan’a siz de tırmanabilirsiniz.

Google’ın dünyanın en yüksek yerlerini dahi harita servisine dahil ettiğini hepimiz biliyoruz. Bu işi bir adım daha ileriye götüren Google, artık bu bölgeleri dağcıların gözünden görmemizi sağlıyor. Google Haritalar’a gelen yeni özellik sayesinde, artık Sokak Görünümü servisi dikey görüntüler ile kullanılabilecek.

Google Maps’e gelen yeni özellik, ilk olarak ABD’deki Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan ve dünyanın dört bir yanından kaya tırmanışçılarının ziyaret ettiği El Capitan’da uygulandı. Yeni özelliği denemek içinse El Capitan’a ilk serbest tırmanışı gerçekleştiren Lynn Hill, hızlı tırmanış şampiyonu Alex Honnold ve Dawn Wall fatihi olarak bilinen Tony Caldwell ile partnerlik sağlanmış durumda.

Görüntülerin elde edilmesi için bir araya gelen grup, önce birçok farklı Sokak Görünümü rotası oluşturuyor. Bunlardan birincisi, tırmanıcıların geçtiği kayalığın dik yüzündeki belli başlı noktaların farklı görünümlerini; ikincisi ise kayalığın tüm dikey yüzüne ait görünümlerini kapsıyor. Diğer görüntüler ise Tony Caldwell tarafından sağlanıyor.

Son olarak elde edilen görüntülerin kombinasyonu sonucu Yosemite Treks sayfasını oluşturan grup, bu sayede 900 metre yüksekliğe sahip olan El Capitan’ı herkesin deneyimine sunmuş oluyor. Oluşturulan sayfada ayrıca tırmanma ile ilgili ipuçları ve uzmanlar tarafından verilen faydalı bilgiler yer alıyor.

Denemek için buraya tıklayabilir, ya da aşağıdaki embed edilmiş ekran üzerinden inceleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler