AnasayfaHaberlerGoogle'dan Verilerini Şifreleyen Web Sitelerine Ayrıcalık

Google’dan Verilerini Şifreleyen Web Sitelerine Ayrıcalık

Google, verilerini şifreleyerek hackerların işini zorlaştıran ve hükümetlerden veri saklayan web sitelerini arama sonuçlarında üste taşıyabilir.

Google’ın en merak edilen sistemlerinden biri olan Google’ın arama sonuçları algoritması Hummingbird‘ün, 200’den fazla metrikten oluştuğu söyleniyor. Site hızından, sitenin aldığı backlink sayısına; sitenin düzenli kod yapısından, içeriğin kaliteli olmasına kadar birçok metrik bulunuyor. Google ise bu metriklere göre arama sonuçlarında çıkan web sitelerinin sıralamasını belirliyor. Önümüzdeki günlerde ise bu metriklere bir yenisi daha eklenebilir: Veri Şifreleme.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Google’ın spam ekibinin başında bulunan ve SEO ile ilgili sorulan birçok soruyı cevaplayan Matt Cutts, kişilerin hareketlerinin izlenmemesi ve hackerlara karşı güvenliğin arttırılması için verilerini şifreleyen web sitelerini Google arama sonuçlarında üste çıkartabileceklerini belirtti. Ancak bunu uygulamak için şu anda çok erken olduğunu da ekledi.

Matt Cutts
Matt Cutts

Önümüzdeki günlerde Google arama sonuçlarını etkileyebilecek olan bu veri şifreleme tekniğinin altında; site güvenliği, kullanıcı bilgilerinin ve hareketlerinin gizliliği gibi kavramlar yatıyor. Yani hackerlara karşı güvenliğini arttıran ve başta hükümetler olmak üzere kullanıcı bilgisi isteyen kişilerden/kurumlardan kullanıcı verilerini güvenli bir şekilde saklayan web sitelerinin, Google arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması sağlanacak. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi bu durum diğer metriklerden sadece biri olacak. Yani web sitesinin üst sıralarda çıkması için sadece veri şifreleme tekniğini kullanmak yeterli değil. Diğer unsurlar da önemini korumaya devam edecek.

[Tweet “Google, veri şifreleyen web sitelerine SEO’da ayrıcalık tanıyabilir.”]

Google’ın çalışmalarını sürdürdüğü bu sistem de web geliştiriciler açısından önemli bir unsur haline gelecek. Çünkü yapılan SEO çalışmalarının çok büyük bir bölümü Google esas alınarak yapılıyor. Dolayısıyla Google tarafından duyurulan algoritma güncellemeleri ve arama sonuçlarına etki edecek olan her yeni unsur, geliştiriciler ve uzmanlar açısından önem arz ediyor.

Devletlerin veri talepleri her geçen gün artmaktadır.
Devletlerin veri talepleri her geçen gün artmaktadır.

Google’ın, son zamanlarda devletlerden gelen veri taleplerinin artışı, NSA gibi büyük güçlerin veri toplamak için yaptığı çalışmalar ve bunun gibi daha birçok rahatsız edici durumlardan yola çıkarak bu çalışmalara başladığı düşünülüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler