AnasayfaBilimGoogle Yapay Zeka Konusunda Oxford Üniveritesi'yle Anlaştı

Google Yapay Zeka Konusunda Oxford Üniveritesi’yle Anlaştı

Google, yapay zeka ile ilgili yapılan çalışmaları hızlandırarak bu teknolojiyi geliştirmek için Oxford Üniversitesi ile işbirliği sağladı.

Bu yılın başlarından itibaren “Yapay Zeka” (AI / Artificial Intelligence) üzerine yaptığı çalışmalar ile gündeme gelen Google, geçtiğimiz Ocak ayında 400 milyon dolar karşılığında yapay zeka firması olan DeepMind’ı satın alarak bu konudaki ciddiyetini göstermişti. Yapay zeka konusunda çalışmalarına devam eden Google, şimdi de bu çalışmalara destek olması amacıyla İngiltere’deki Oxford Üniversitesi ile bir anlaşma sağladı.

Görüntü tanımlama ve doğal dil işleme (NLP / Natural Language Processing) konularında Oxford Üniversitesi ile birlikte çalışmalarını sürdürecek olan Google; üniversite bünyesindeki uzman kişilerle yaptığı işbirliği sonucu DeepMind projesi üzerinden gerçekleştirdiği bu yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış olacak.

Oxford Üniversitesi (Kaynak: Huffington Post)
Oxford Üniversitesi (Kaynak: Huffington Post)

Oxford Üniversitesi’ndeki akademisyenler Google’ın DeepMind projesine destek olurken; anlaşmanın bir parçası olarak Google da üniversitenin Bilgisayar ve Mühendislik bölümlerine kayda değer bir bağışta bulunacak. Ayrıca Google üniversite bünyesindeki öğrencilerin bu projede staj yapmalarına, ortak konferanslara / workshoplara katılmalarına da imkan tanıyacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler