AnasayfaHaberlerSes İle URL Paylaşımı Yapan Chrome Uzantısı: Google Tone

Ses İle URL Paylaşımı Yapan Chrome Uzantısı: Google Tone

Google’ın kendi geliştirdiği yeni Chrome uzantısı Google Tone, ses teknolojisi ile bilgisayarlar arasında URL paylaşımı yapmayı sağlıyor.

Google, URL paylaşımını çok daha kolay hale getirmek amacıyla Google Tone adındaki yeni Chrome uzantısını kullanıma sundu. Uzantı, ses teknolojisini kullanarak aynı anda birden fazla bilgisayar ile bağlantı paylaşımı yapmayı sağlıyor.

Google Tone uzantısını kullanabilmek için, uzantının en az iki bilgisayarda yüklü olması, bilgisayarın birbirlerine işitme mesafesinde bulunması ve seslerinin açık olması gerekiyor.

Uzantının çalışma mantığı ise kısaca şöyle: Paylaşmak istediğiniz URL’nin tarayıcı sekmesindeyken uzantının kısayoluna tıklıyorsunuz. Ardından uzantı “bip” sesleri çıkarana kadar bekliyorsunuz. Sonrasında ise bu uzantının çıkardığı sesler, yakındaki bilgisayarlar tarafından algılanıyor ve Chrome tarayıcıları üzerinden o bilgisayarlara bildirim gönderiliyor. URL paylaşım sistemi kısaca bu şekilde çalışıyor.

Yeni Sekme Sayfanızı Güzelleştiren 10 Chrome Uzantısı

Google Tone
Google Tone’u kullanabilmek için bilgisayarların işitme mesafesinde bulunması gerekiyor.

Google çalışanlarından Alex Kauffmann ve Boris Smus tarafından geliştirilen Google Tone, şimdilik bir test çalışması olarak adlandırılıyor. İlk olarak sadece eğlence amacıyla geliştirilen uzantı; daha sonra toplantı vs. gibi yakın mesafede birden fazla bilgisayarın bulunduğu ortamlarda URL paylaşımını kolaylaştıracağını düşünerek, üzerinde daha fazla duruluyor.

Oldukça basit bir kullanıma sahip olan Google Tone uzantısı, özellikle bir iş için toplanan ve sık sık URL paylaşımı yapması gereken kişilere ve gruplara oldukça faydalı olacak gibi görünüyor. Uzantının ses ile çalışması ise diğer URL paylaşımı yapan Chrome uzantılarına göre kendisini çok daha özgün ve eğlenceli kılıyor.

Google Tone: Chrome Web Mağazası

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler