AnasayfaHaberlerGoogle Stars Gün Yüzüne Çıktı

Google Stars Gün Yüzüne Çıktı

Google+ üzerinde paylaşılan bir gönderide, Google’ın bir süredir üzerinde çalıştığı yeni yer imi uygulaması Google Stars’ın detayları ortaya çıktı.

Yaklaşık olarak bir ay önce ortaya çıkan Google’ın yer imleri için üzerinde çalıştığı yeni uygulaması Google Stars, Florian Kiersch isimli kullanıcı tarafından gün yüzüne çıkartıldı. Google+ üzerinden paylaşılan videoya göre; kullanıcılara web sayfalarını kaydetme, paylaşma ve yönetme konularında fayda sağlayacak olan Google Stars’ın, diğer yer imleri servislerine göre kullanıcıya daha fazla hakimiyet vermeyi amaçladığı görülüyor.

Florian Kiersch tarafından Google+ üzerinden paylaşılan videoda; Google Stars’ın ne için kullanıldığı, nasıl kullanıldığı ve işleyişin nasıl gerçekleştiği gibi konularda fikir sahibi olmak mümkün.

Videoda gösterilen özelliklere göre, Google Stars’ın sıradan yer imleri servislerinden daha zengin bir arayüze sahip olacağı ve görselliğin daha fazla ön planda tutulacağı görülüyor. Bunun yanı sıra güvenliğe de önem verdiğini belirten Google, Google Stars’ın çalışmayan web sayfalarını ve spamları otomatik olarak tespit edeceğini ve bunları arşivleyerek kullanıcıyı daha güvende tutacağını vurguluyor.

Google Stars
Google Stars

Bunun yanı sıra sürükle-bırak özelliği ile web sayfası kaydetme, kaydedilen web sayfalarını klasör haline getirerek filtreleyebilme gibi özellikler de yer alıyor. Ayrıca oluşturulan klasörler herkese açık (public) haldeyken bu klasör için link oluşturulup paylaşım yapılabiliyor. Yani istenilen klasörleri paylaşarak herkesin bu web sayfalarını görmeleri sağlanabiliyor.

Oldukça hoş gözüken Google Stars‘ın bu özelliklerden ibaret olup olmadığı ve ne zaman kullanılabilir durumda olacağı henüz belli değil. Ancak yer imlerini aktif olarak kullanan kişiler için oldukça faydalı olacak gibi görünüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler