AnasayfaHaberlerGoogle, Ünlü Robot Şirketi Boston Dynamics'i Satın Aldı

Google, Ünlü Robot Şirketi Boston Dynamics’i Satın Aldı

Google’ın robot teknolojisine olan ilgisi her geçen gün artıyor. Son olarak Google, robot teknolojisi üzerine çalışmalar yapan Boston Dynamics’i satın aldı.

Google‘ın son zamanlarda robot teknolojisi üzerine yaptığı hamleler, gelecekte Google’ın bu teknolojileri kullanarak önemli adımlar atacağını ispatlar nitelikte.

Boston Dynamics ise ürettikleri sıradışı robotları ile ünlü olan bir şirket. Özellikle koşma kabiliyeti vererek robotlara farklı bir boyut kazandıran şirketin, ilginç robot teknolojilerinde de birçok imzası bulunuyor. Boston Dynamics şirketi, buzda ve karda hareket edebilen robot BigDog, saatte 46.6 km hızla koşabilen robot Cheetah, insansı (humanoid) robot Petman ve daha birçok robot üretimi gerçekleştirmiş durumda.

Satın alma işlemleri ile ilgili; Google’ın New York Times’a verdiği bilgiye göre yapılan sözleşmeler arasında Amerikan Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Kuruluşu (DARPA) ile 10.8 milyon dolarlık sözleşme de bulunuyor. New York Times’da verilen bilgiye göre Google’ın daha önce DARPA için çalışan Boston Dynamics’in artık orduya hizmet etmeyeceğini söylediği de yer alıyor.

boston dynamics
boston dynamics

Google’ın Android biriminin başında duran ve hobi lerini hayata geçirmesi ile ünlü olan robot sevdalısı Andy Rubin konu ile ilgili “Gelecek mükemmel görünüyor” şeklinde bir tweet de attı. Ayrıca sık sık robot teknolojilerinden bahseden Rubin, Google’ın bundan sonraki projesinin gerçek robotlar geliştirmek olduğunu da belirtti.

Google bundan önce kimseye duyurmadan 7 teknoloji şirketini daha satın almıştı. Son olarak Boston Dynamics şirketini de satın alması; Google’ın önümüzdeki günlerde alışılmadık teknolojilerle karşımıza çıkacağını gösteriyor.

Boston Dynamics tarafından geliştirilen birkaç robot çeşidinin videolarını aşağıdan izleyebilirsiniz:

Cheetah

BigDog

Petman

WildCat

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler