AnasayfaHaberlerGoogle'dan 3D Sensörlü Akıllı Telefon Projesi: Project Tango

Google’dan 3D Sensörlü Akıllı Telefon Projesi: Project Tango

Google, 3 boyutlu hareket izleme özelliğine sahip (3D sensörlü) akıllı telefon projesi Project Tango’yu duyurdu.

Google’ın Gelişmiş Teknoloji ve Projeleri (Advanced Technology and Project, ATAP) ekibi güzel bir projeye imzasını attı. Google, ATAP ekibi tarafından geliştirilen akıllı telefon projesi Project Tango ile mobil teknolojiyi bir adım daha ileriye taşımış oldu.

Tango projesi altında geliştirilen akıllı telefon prototipinin sahip olduğu en büyük özellik: 3D sensör teknolojisi. Bu teknoloji ile birlikte Tango akıllı telefonlar ile 3 boyutlu hareket izleme yapılabilecek.

5 inç boyutunda ekrana ve Android işletim sistemine sahip olan prototip, Movidius tarafından üretilen Myriad 1 grafik işlemcisini barındırıyor. Bu işlemcinin en büyük özelliği ise, cihazda bulunan 3D sensörler ile gerçek zamanlı olarak saniyede 250 bin ölçüm elde edebilmesi. Ayrıca cihazın donanımı ve yazılımı tamamen 3D hareket teknolojisine göre dizayn edilmiş.

Project Tango prototip
Project Tango prototip

Her ne kadar ortaya bir prototip çıkartılmış olsa da Tango projesi henüz başlangıç aşamasında. Buna ek olarak Google, Tango projesi için dışarıdan yazılımcılara da yer vermeyi planlıyor. Buna göre Mart ayında bazı prototipleri yazılım geliştiricilere göndererek cihazın geliştirilmesi hedefleniyor. Yazılımcılardan beklenen projeler; iç mekan navigasyonu/haritalama, fiziksel alanların dahil olduğu tekli/çoklu (multiplayer) oyunlar ve sensör verilerini işleyebilmek için geliştirilen yeni algoritmalar gibi başlıklardan oluşuyor. Projeye dahil olmak isteyen yazılımcıların ise buradaki adresten başvuru yapmaları gerekiyor.

Project Tango için hazırlanan tanıtım videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler