AnasayfaHaberlerGoogle'dan Siber Saldırılara Karşı Yeni Bir Araç: Project Shield

Google’dan Siber Saldırılara Karşı Yeni Bir Araç: Project Shield

Google, siber saldırılara uğrayan web sitelerini korumak amacıyla geliştirdiği yeni aracı Project Shield’ı duyurdu.

Her gün katlanarak büyüyen siber saldırılara bir çözüm olması için geliştirilen Project Shield ile Google; özellikle DDoS (Distributed Denial of Service) saldırıları başta olmak üzere diğer siber saldırılara da maruz kalan web sitelerini koruma altına almış olacak. Aracı kullanan ve saldırıya uğrayan web siteleri, içeriklerini Google’ın altyapısında barındırmış olacak.

Pazartesi günü New York’ta düzenlenen Google Ideas Summit etkinliğinde duyurulan Google’ın yeni aracı Project Shield, aslında yüksek çatışma riski olan bölgelerde hükümet karşıtı yayın yapan web sitelerinin hükümet tarafından kapatılmasını engellemek için tasarlandı. Başka bir deyişle Project Shield aracı ile Google, internetin hükümet kontrolünde olduğu bölgelerde hükümetin işine gelmeyen (ama aslında insan haklarını savunan) web sitelerini kapatmasını engelleyecek.

Etkinlikte, Google Ideas ortaklarından olan C.J. Adams konu ile alakalı Aymta.com örneğini verdi. Aymta; bir Scud füzesi fırlatıldığında füzenin nereye düşeceğini Suriyelilere bildirerek onları uyarıyordu. Ancak Temmuz ayında hükümetin yaptığı bir DDoS saldırısı ile site çökertilmişti. C.J. Adams, örnekte olduğu gibi hükümet karşıtı sitelerin hükümet tarafından çökertilmemesi adına böyle bir araç geliştirdiklerini belirtti.

Project Shield; Google’ın anti-DDoS azaltma teknolojisi ve ücretli olan Sayfa Hızlandırma Servisi’nin (Page Speed Service, PSS) birleşiminden oluşuyor. Bununla Google, kendi altyapısını kullandırarak saldırıya uğrayan web sitenin hizmete devam etmesini sağlamış olacak.

Etkinlikte ayrıca Google, dünya üzerindeki DDoS saldırılarını gösteren Digital Attack Map haritasını da duyurdu. Arbor Networks adındaki bir güvenlik firması ile işbirliği yapılarak oluşturulan haritada; anlık olarak yapılan saldırıları görebildiğiniz gibi, zaman çizelgesi ile 1 Haziran 2013 tarihinden bugüne kadar yapılan saldırıları harita üzerinden görebiliyorsunuz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler