AnasayfaHaberlerGoogle "Otomatik Tamamlama" Özelliğini Kapatıyor!

Google “Otomatik Tamamlama” Özelliğini Kapatıyor!

Google, kullanıcıların aradığı kelimeleri otomatik olarak tamamlayan “Autocomplete” özelliğini 10 Ağustos 2015 tarihinde kullanımdan kaldıracağını duyurdu.

Google, arama motorunun en çok kullanılan özelliklerinden biri olan Autocomplete (Otomatik Tamamlama) API’sinin 10 Ağustos 2015 tarihinden itibaren kullanımdan kaldıracağını yaptığı bir açıklama ile duyurdu.

Google’ın geliştiriciler için sunduğu toplamda 80’den fazla API desteği sağlıyor. Bunlardan biri de, kullanıcının kelimeleri yazarken aranacak olan kelimeleri otomatik olarak tamamlayan Autocomplete API’si. Ancak bu özellik artık 10 Ağustos 2015 tarihinden itibaren kullanılamayacak.

Google Otomatik Tamamlama

Yapılan açıklamada gerekçe olarak, Autocomplete özelliğinin arama sonuçlarıyla birlikte kullanımının dışında bir fayda sağlamaması gösterildi. Geliştiriciler tarafından uzun süredir uygulamalara da entegre edilebilen bu özellik artık kullanılamayacak.

Google’ın Autocomplete özelliğini kullanmaya devam etmek isteyen geliştiriciler ve yayıncılar için de Custom Search Engine‘in (CSE, Özel Arama Motoru) alternatif olarak kullanılabileceği belirtildi. Yani Google’ın Özel Arama Motoru’nu kullanan geliştirici ve yayıncılar, bu durumdan etkilenmeyecekler.

Google’ın Autocomplete API’sini yeni anahtar kelime fikirleri için kullanan birçok SEM aracının durumdan etkilenebileceğini de belirtmekte fayda var.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler