AnasayfaHaberlerNo CAPTCHA reCAPTCHA: Google'ın Yeni Doğrulama Sistemi

No CAPTCHA reCAPTCHA: Google’ın Yeni Doğrulama Sistemi

Google, insan ve botları ayırmak için kullanılan doğrulama sistemine No CAPTCHA reCAPTCHA ile farklı bir boyut kazandıracak gibi görünüyor.

Google, kullanıcıların oldukça işine yarayacak yeni bir güvenlik aracını daha duyurdu. İnsan ile botları ayırt etmek için kullanılan CAPTCHA sistemine farklı bir boyut kazandıran Google, yeni geliştirilmiş doğrulama aracı No CAPTCHA reCAPTCHA‘yı kullanıma sundu.

[vc_button title=”Google’ın Yeni Güvenlik Araçları İle Hesabınızı Güvende Tutun” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/googlein-yeni-guvenlik-araclari-ile-hesabinizi-guvende-tutun”]

Günümüzde kullanılan CAPTCHA sistemleri, insan ile botları ayırt etmek amacıyla kullanılsa da bazen insanların dahi anlamakta zorlandığı doğrulama kodları ile karşılaşılabiliyor. Maalesef bu durum da ilgili aracı kullanışlı olmaktan çıkarıp can sıkıcı bir hale dönüştürebiliyor. Google’ın yeni doğrulama aracı ise CAPTCHA sistemlerinden oldukça farklı bir yapıya sahip olarak karşımıza çıkıyor.

No CAPTCHA reCAPTCHA
No CAPTCHA reCAPTCHA

Google’ın No CAPTCHA reCAPTHCA aracı ise hem kişinin rahat kullanımı hem de güvenlik açısından kullanıcılara oldukça fayda sağlayacak. Yeni araçta kullanıcı “I’m not a robot” yazılı onay kutusunu işaretledikten sonra araç, bir çeşit risk analiz sistemi (risk analysis engine) kullanarak kullanıcının insan olup olmadığını otomatik olarak algılayacak. Yani kullanıcı herhangi bir CAPTCHA çözmek zorunda kalmadan otomatik olarak doğrulama aşamasını geçmiş olacak.

Eğer araç kullanıcının insan olduğunu anlarsa; kullanıcının daha fazla yapacak bir şeyi kalmayacak. Araç otomatik olarak doğrulamayı yapacak ve kullanıcıyı başka doğrulama aşamalarına geçmesi için zorlamayacak.

Eğer araç kullanıcının insan olduğunu anlayamazsa; o zaman kullanıcı standart doğrulama veya gelişmiş doğrulama seçenekleriyle karşılaşacak (örn; karşısına çıkan görseller arasından doğru olanı seçmek gibi). Google bu ikinci aşama gelişmiş doğrulama sistemini de mobil kullanıcıları düşünerek geliştirdiklerini belirtiyor.

No CAPTCHA reCAPTCHA
No CAPTCHA reCAPTCHA

Google, basit görünen bu onay kutusunun arkasında çok yönlü bir teknoloji olduğunu belirtiyor. Ayrıca bugünün Yapay Zeka teknolojisinin çok fazla çarpıtılmış metinlerde bile %99.8 oranında doğru çözümleme yapabildiğinin altını çiziyor.

[vc_button title=”Google Now (Asistan) Komutları Nelerdir? (TAM LİSTE)” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/google-now-komutlari-nelerdir-tam-liste”]

Yeni API’leri uygulamaya koymak için birlikte çalıştığı Snapchat, WordPress ve  Humble Bundle’dan oldukça iyi sonuçlar aldığını belirten Google, geçtiğimiz hafta reCAPTCHA üzerinden alınan WordPress’in %60’tan fazla trafiği ve Humble Bundle’in %80’den fazla trafiğinin kullanıcı deneyimini oldukça arttırdığını gözlemlediklerini vurguladı.

Yeni reCAPTCHA sistemini web sitenize uygulamak ve konu ile ilgili daha fazla bilgi almak için buradaki adrese gidebilirsiniz.

No CAPTCHA reCAPTCHA için hazırlanan tanıtım videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler