AnasayfaİnternetGoogle Link Reddetme (Disavow Links) Aracı Nasıl Kullanılır?

Google Link Reddetme (Disavow Links) Aracı Nasıl Kullanılır?

Google Disavow Links / Google Link Reddetme aracı nasıl kullanılır? Adım adım resimli anlatımlar ile sizler için hazırladık.

Google Link Reddetme aracı, Google tarafından web sitelerin güvenliğini korumak için tasarlanmış bir araçtır. Son zamanlarda web sitenizi Black Hat SEO gibi zararlı yöntemlerden korumak için kullanılan bir araç haline geldiğini söyleyebiliriz.

Bu araç ile web sitenize gelen tüm bağlantıları inceleyebilirsiniz. Böylece hangi bağlantıların web sitenizin içeriği ile örtüştüğünü ya da hangi bağlantıları bildiğinizi, hangilerinin spam olup sitenize zarar verebilme ihtimalinin olduğunu da görebileceksiniz.

Google Disavow Links Aracı Kullanımı

1. Adım: Öncelikle google.com/webmasters (Search Console) sayfasına gidiyoruz. Ardından sağ üst taraftaki “Oturum Aç” seçeneğine tıklıyoruz. Görselde “1” ve “2” şeklinde numaralandırılmıştır.

link-reddetme-1

2. Adım: Yönetmekte olduğunuz hangi web sitesine ait linkleri reddecekseniz, o web sitesini seçin.

link-reddetme-2

3. Adım: Kontrol panelinden kırmızı ile işaretlediğimiz “Arama Trafiği”ni seçin.

link-reddetme-3

4. Adım: “Arama Trafiği”nin alt sekmelerinden kırmızı ile işaretlediğimiz “Sitenize Bağlantılar” kısmına tıklayın.

link-reddetme-4

5. Adım: Sitenize Bağlantılar’a tıkladığınızda, web sitenizdeki toplam bağlantı sayısını görebilirsiniz. Burada web sitenize bağlantı vermiş olan tüm siteleri görebilirsiniz. Kırmızı ile işaretlenen “Diğer” seçeneğine tıklayın.

link-reddetme-5

6. Adım: “Diğer”e tıkladığınızda, web sitenize backlink veren tüm siteleri listelemiş oluyorsunuz. Buradaki listeye bakarak hangilerinin sitenize yarar sağlayacağını hangilerinin de sitenize zarar vereceğini inceleyebilir ve not defterinize kaydedebilirsiniz.

link-reddetme-6

UNUTMAYIN!

link-engelleme-6

7. Adım: Zararlı backlink listesini oluştururken link belirtecekseniz http://sec.com/konu/se.1358 şeklinde; eğer domain belirtecekseniz de domain:xyz.com şeklinde yazmaya dikkat edin.

engelleme listesi

8. Adım: “.txt” dosyasını kayıt ettikten sonra google.com/webmasters/tools/disavow-links adresine tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Ok ile göstermiş olduğumuz yerden işlem yapacağınız web sitesini seçerek hemen yanında “Bağlantıları Reddet”e tıklayın.

baglanti-reddetme

9. Adım: “Bağlantıları Reddet”e tıkladığınızda; engellemek istediğiniz backlinkleri kaydettiğiniz “.txt” dosyasını seçebileceğiniz sayfa karşınıza çıkacaktır.

bağlantı reddet

10. Adım: “Dosya Seç”e tıkladığınızda engelleme listesini seçip “Gönder”e tıklayın. Dosya yüklendiğine dair bir bilgi alacaksınız. Bu bilgiden sonra “Bitti”ye tıklayarak işleminizi sonlandırın.

linkkreddetme

Tüm bu adımlardan sonra web sitenize bağlantı yönlendiren tüm linkler kontrolünüz altında olacaktır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler