AnasayfaTeknolojiGoogle I/O 2015 Etkinliğinde Neler Tanıtıldı?

Google I/O 2015 Etkinliğinde Neler Tanıtıldı?

Google’ın dün düzenlemiş olduğu Google I/O 2015 etkinliğinin ilk gününde birçok yeni ürün tanıtıldı. İşte tüm detaylar…

Herkesin merakla beklediği Google I/O 2015 konferansı, dün (28 Mayıs 2015) birçok yeniliğe ev sahipliği yaptı. Android’den Nesnelerin İnterneti’ne, Google Photos platformundan, yeni geliştirici araçlarına kadar birçok yeni ürün izleyicilerle buluştu.

Google’da Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Sundar Pichai’nin açılış konuşmasıyla başlayan konferans, alanında uzman birçok Google çalışanı tarafından sürdürüldü. Etkinlikte, daha önce bahsettiğimiz duyurulması muhtemel yeniliklerin birçoğu tanıtıldı.

Etkinliği canlı olarak izleyemeyenler için hazırladığımız Google I/O 2015 özetinde, etkinlik boyunca hangi ürünlerin tanıtıldığı, hangi yeniliklerin duyurulduğunu bulabilirsiniz:

Android M

Android M Developer Preview (TNW)
Android M Developer Preview (TNW)

Etkinlikte en çok merak edilen yeniliklerden biri tahmin edildiği üzere Android’in yeni sürümü olan Android M oldu. Geçen sene olduğu gibi bu sene de Developer Preview (başka bir tabirle Geliştirici Sürümü) olarak tanıtılan Android M, salonda oldukça ilgi gördü. Android M ile ilgili bahsedilen bazı özellikler ise şöyle:

• Uygulama İzinleri

Android M Uygulama İzinleri (TNW)
Android M Uygulama İzinleri (TNW)

Android M’in en fazla öne çıkan özelliği yeni uygulama izinleri sistemi oldu. Yeni bir dönemin başlangıcı olarak ifade edilen bu yeni sistemde, kullanıcılar artık aynı anda birçok izini kabul etmek zorunda kalmayacak. Sadece uygulamanın ihtiyacı olduğu durumlarda kullanıcının izni istenecek. Örneğin bir uygulama (kurulduktan sonra) kameraya ihtiyaç duyduğu anda kullanıcıdan erişim izni isteyecek. Bu sayede kullanıcılar, tüm izinleri toptan kabul etmeyerek bu konuda daha fazla kontrole sahip olmuş olacak.

• Chrome Custom Tabs

Chrome Custom Tabs olarak adlandırılan yeni özellik ile Pinterest benzeri siteler tarayıcı üzerinde çeşitli butonları ekleme şansına sahip olabilecek. Bu sayede kullanıcılar ilgili siteyi tarayıcı üzerinden ziyaret etmiş olsa da, sitenin mobil uygulamasını kullanıyor gibi bir deneyime sahip olmuş olacak.

• Batarya performansı

Android M Batarya performansı (Dozing)
Android M Batarya performansı (Dozing)

Android’in her yeni sürümünde olduğu gibi Android M sürümünde de batarya performansını arttıran bazı yenilikler bulunuyor. “Dozing” olarak tabir edilen yeni “uyku hali” özelliği sayesinde, kullanıcı davranışına göre arkaplanda çalışan uygulamalar otomatik olarak uyku moduna geçiyor. Bu da cihaz kullanılmadığı zamanlarda bu uygulamaların çalıştırılmadığı (ya da minimum düzeyde çalıştırıldığı) anlamına geliyor. Dolayısıyla batarya performansı da bu durumdan olumlu yönde etkileniyor.

Bunun yanı sıra hızlı şarj edebilme konusunda yeni bir çözüm geliştiren Google, USB Type C‘yi tanıttı. Google’a göre USB Type C, normalden 3 kat daha hızlı şarj edebilme özelliğine sahip.

Android M Developer Preview sürümünü Nexus 5, 6, 9 ve Nexus Player için şu anda indirmek mümkün.

Android Pay

Android Pay (TNW)
Android Pay (TNW)

Google’ın yeni ödeme sistemi olan Android Pay de etkinlikte kendini gösterdi. Yeni ödeme sisteminde doğrulama işlemi, kullanıcıların parmak izini okutmasıyla gerçekleştiriliyor. Kablosuz olarak gerçekleştirilen ödemelerde, herhangi bir ek uygulamaya da ihtiyaç duyulmuyor.

Android Pay için şimdiden bazı mobil cihaz üreticileriyle anlaşma sağladığını belirten Google, bu sayede yeni ödeme sisteminin bazı cihazlarda kurulu olarak geleceğini açıkladı. T-Mobile, Verizon ve AT&T firmaları, Google’ın anlaşma sağladığı firmalar arasında yer alıyor. Güvenlik konusunda da Google’a partnerlik sağlayacak olan firmalar arasında American Expres, Discover, MasterCard ve Visa gibi devler bulunuyor.

Android Wear

Android Wear (TNW)
Android Wear (TNW)

Giyilebilir cihazlar için geliştirilen Android Wear da bazı yeniliklere kavuşmuş oldu. Android Wear’a gelen “Always On” özelliği sayesinde istenilen uygulama ekranda sabit olarak bırakılabiliyor (ekranı kapatmadan); ve düşük batarya tüketimi ile bilgiye her zaman erişim sağlanabiliyor.

Android Wear’a bazı yeni hareket özellikleri de eklenmiş durumda. Örneğin kullanıcılar ellerini kullanamaz durumdayken, yukarı-aşağı kol hareketiyle kaydırma işlemini gerçekleştirebilecek. Buna ek olarak Android Wear tabanlı akıllı saatlerde artık emoji çizme işlemi de yapılabilecek.

Android Wear için şu ana kadar yaklaşık olarak 4000 uygulamanın geliştirildiği de etkinlikte verilen bilgiler arasında.

Nesnelerin İnterneti

Internet of Things - Brillo
Internet of Things – Brillo

Beklendiği gibi, Google’ın Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) için özel olarak geliştirdiği işletim sistemi projesi Project Brillo da etkinlikte boy gösterdi. Verilen bilgilere göre, IoT cihazlar için geliştirilen Brillo, Android tabanlı cihazlar arasında kablosuz ve düşük enerjili iletişim sağlayacak.

Brillo işletim sistemi aynı zamanda cihaz ve bulut sistemi arasındaki iletişimi sağlayan Weave adındaki kendi sistemini kullanıyor olacak.

Brillo, geliştirici sürümü olarak bu yılın 3. çeyreğinde; Weave ise son çeyreğinde kullanıma sunulacak.

Google Now – “Now on Tap”

Google Now - Now on Tap
Google Now – Now on Tap

Google’ın akıllı dijital asistanı Google Now, yine yeni özelliklerle karşımıza çıkmış durumda. Eklenen yeni özellikler ile daha da akıllı halen gelen Google Now; kullanıcı davranışlarını ve alışkanlıklarını artık daha iyi çözümleyecek. “Now on Tap” özelliğine kavuşan akıllı asistan, aktif olan ekrana göre çözümler sunacak.

Etkinlikte gösterilen bir örneğe göre; diyelim ki Google Music üzerinden Skrillex’e ait bir parça dinliyorsunuz. Müziği durdurup “What is his real name / (Şarkı söyleyenin) Gerçek adı ne?” diye bir sesli komut verdiğinizde, Google Now dinlediğiniz şarkının Skrillex’e ait olduğunu anlıyor ve Skrillex’in gerçek adını (Sonny John Moore) size gösteriyor. Bir başka örnek verecek olursak; Google Now bir seyahat esnasındayken konumunuzu takip ediyor ve gideceğiniz yere yaklaşınca size Uber’den taksi çağırmak için öneride bulunuyor.

Google Photos

Google Photos (Fotoğraflar)
Google Photos (Fotoğraflar)

Etkinlikte tanıtılan ürünler arasında en fazla ilgi görenlerden biri de şüphesiz Google Photos (Fotoğraflar) platformu oldu. Daha önce de internete sızan görüntüleri ile merak uyandıran yeni platform, kullanıcıların fotoğraf ve videoları için bir ana merkez olacak bir yapıya sahip.

Google Photos platformunun en fazla dikkat çeken özelliği ise, kullanıcılarına ücretsiz ve sınırsız depolama alanı sunması. Yani kullanıcılar 16MP’ye kadar fotoğraf ve 1080p’ye kadar videoları sınırsız olarak depolayabilecek.

Çevrimdışı Haritalar

Çevrimdışı Haritalar
Çevrimdışı Haritalar

İnterneti kısıtlı olarak kullanan ülkeler için YouTube ve Chrome gibi platformları çevrimdışı kullanabilme özelliğini duyuran Google, Google I/O 2015’te de bu özelliğini Google Maps’e taşımış oldu. Buna göre Google Haritalar çevrimdışı olarak kullanabilmek üzere kaydedilebilecek. Ayrıca kullanıcılar çevrimdışı haritaları görüntülerken lokasyon arama, incelemeleri görüntüleme veya yön tarifi gibi özellikleri kullanabiliyor olacak.

Geliştirici Araçları

Bir geliştirici konferansı olan Google I/O 2015’te haliyle geliştiricilere özel çeşitli araçlar da tanıtıldı. Android Studio 1.3 ve Polymer 1.0 ise bunlardan birkaçı. Android Studio 1.3 geliştiricilere C++ için tam düzenleme ve hata ayıklama desteği getirirken; CocoaPods adındaki platform üzerinden birçok SDK’ya ulaşabileceklerini de duyurdu.

Bunun yanı sıra, uygulamalardaki hata raporlarını 20 cihaz üzerinde test edebilmeleri konusunda geliştiricilere yardımcı olan Cloud Test Lab platformu da duyuruldu.

Cloud Messaging to iOS, yeni AdMob araçları ve daha nicesi etkinlikte geliştiricileri sevindiren diğer yeniliklerden oldu.

Google Play Store listeleme ve aile filtresi gibi konularda yeniliğe kavuştu. Örneğin kullanıcılar “alışveriş” şeklinde yaptıkları aramalarda artık sadece popüler alışveriş uygulamaları değil; “indirim kuponları”, “moda” gibi kelimelerle ilişkili diğer uygulamalar da arama sonuçlarında yer alacak. Bunun yanı sıra anne-babalar artık hangi uygulamaların çocuklara uygun olduğunu uygulama sayfasında yer alan bir işaret (Family Star) ile anlayabilecekler.

Android Nanodegree

Udacity ile anlaşma sağladığını açıklayan Google, Android Nanodegree adını verdiği bir program kapsamında, 6 aylık Android eğitim kursları düzenleyecek. Kursların ücreti dönem başına 200 dolar olacak.

Sanal Gerçeklik

Google’ın sanal gerçeklik (Virtual Reality, VR) cihazı Google Cardboard’un Unity SDK’sının artık iOS’u da destekleyeceğini duyurdu. Bunun yanı sıra, öğretmenler için geliştirilen ve yeni yerlerin keşfi için Google Cardboard sisteminin detaylarının yer aldığı “Expeditions” adındaki yeni programını da açıkladı.

Sanal gerçeklik konusunda Google’ın duyurduğu yenilikler sadece bununla da sınırlı değil. “Jump” adı verilen yeni kamera sistemini duyuran Google, artık herkesin bu sistem üzerinden VR videoları kaydedebileceğini belirtti. Bu bağlamda GoPro ile anlaşma sağladığını duyuran Google, YouTube’un da Jump videolarını destekleyeceğini belirtti.

***

Etkinlik boyunca tanıtılan yeni ürünlerin yanı sıra; etkinliğin başlamasının hemen akabinde, uzun süre konuşulan ve davetiye sistemi ile çalışan Google’ın kişiselleştirilmiş e-posta servisi Google Inbox (Inbox by Gmail), yeni özellikleriyle birlikte herkesin kullanımına açılmış oldu.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler