AnasayfaHaberlerGoogle I/O 2015 Etkinliğinde Neler Tanıtılacak?

Google I/O 2015 Etkinliğinde Neler Tanıtılacak?

Google’ın birçok yeni ürününü tanıtacağı Google I/O 2015 etkinliği bu akşamdan itibaren başlayacak. Peki etkinlikte bizleri ne gibi yenilikler bekliyor?

Google’ın her sene düzenlediği ve yeni ürünlerini tanıttığı Google I/O etkinliği, bugün Türkiye saatiyle akşam 19:30‘da kapılarını açacak. 28 – 29 Mayıs olmak üzere iki gün boyunca devam edecek olan etkinlikte birçok yeni ürünün tanıtılması bekleniyor.

Her sene olduğu gibi bu sene de merakla beklenen etkinlikte, nelerin tanıtılacağı konusunda henüz net bir bilgi olmasa da, bazı öngörüler yer alıyor. Giyilebilir teknolojiden işletim sistemine, sanal gerçeklikten modüler telefonlara kadar birçok alandaki yeniliklerini duyurması beklenen Google, akşam saat 19:30 itibariyle tüm bunları gün yüzüne çıkarmış olacak.

Google I/O 2015 konferansında beklenen yeniliklerden bazıları ise şöyle:

Android M

Görsel: AndroidPIT
Görsel: AndroidPIT

Google I/O 2014 konferansında tanıtılan Android L Developer Preview sürümünün ardından bu seneki konferansta da bir sonraki Android sürümü olan Android M’nin tanıtılması bekleniyor. Ancak yine geçen sene olduğu gibi bir geliştirici sürümü (Developer Preview) olarak karşımıza çıkabilir. “M” harfinin bir Android geleneği olarak sürdürülen tatlı isimlerinden hangisine karşılık geleceği ise muhtemelen çok daha sonra açıklanacak. Yeni Android sürümüyle ilgili olarak yapılan bazı açıklamalara göre ise Android M ile birlikte gelecek olan muhtemel özellikle ise şöyle:

Yerleşik parmak izi desteği: Daha önce üreticilerin kendi cihazlarına dahil ettiği parmak izi sistemi, Android M ile birlikte yerleşik olarak desteklenecek gibi görünüyor. Yani Android kullanıcıları, iPhone kullanıcılarının yaptığı gibi biyometrik giriş sistemini destekleyen uygulamalarda parmak izi ile giriş yapabilecek.

Uygulama izinleri kontrolü: Uygulamaların kullanıcı verilerine erişim için istedikleri izinler konusunda kullanıcılar artık daha fazla söz sahibi olacak. Bu sayede kullanıcılar uygulamaların hangi bilgilere erişim sağlayıp sağlayamayacağını kendisi belirleyebilecek.

Android Pay: Google’ın ödeme sistemi Google Wallet’ın Apple Pay’in gölgesi altında kalma ihtimalinin ardından atağa geçmesi beklenen Google’ın Android Pay ismiyle yeni bir ödeme sistemini tanıtması bekleniyor. Google Wallet’ın aksine Android Pay, HCE (host card emulation) tabanlı olarak yapılandırılmış olacak. Bu sayede üçüncü parti uygulamalar, Android tabanlı telefonlardaki NFC teknolojisinin avantajlarından faydalanmış olacak. Ayrıca yeni ödeme sisteminin NFC’den ibaret olmadığı, bunun yanı sıra çok daha çeşitli ödeme yöntemlerinin sisteme dahil edileceği de söylentiler arasında.

Android for Work güncellemesi: Kullanıcıların Android cihazlarını işte kullanabilmeleri ve bireysel kullanımdan rahatça geçiş yapabilmelerini sağlayan Android for Work’ün, yeni güncelleme ile çok daha güvenli, daha kolay ve çok daha özelleştirilebilir bir yapıya kavuşması bekleniyor.

Android Wear

Moto 360
Moto 360

Google’ın giyilebilir cihazlar için geliştirdiği mobil işletim sistemi Android Wear, yakın zaman Wi-Fi desteği gibi önemli bir özelliğe kavuşmuştu. Google I/O 2015 etkinliğinde ise Android Wear’a entegre edilebilen yeni sistemlerin ve uygulamaların duyurulması bekleniyor. Bunun yanı sıra Android Wear kullanımını iOS cihazlara da yaymak isteyen Google’ın, etkinlikte bununla ilgili bir sürprizi de olabilir.

Project Ara

Project Ara
Project Ara

Google’ın modüler (parçaları birbirinden bağımsız olarak kolayca sökülüp takılabilen) akıllı telefon projesi Project Ara, birçok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Hatta bu proje kapsamında geliştirilen Spiral 2 adındaki modüler telefon, pilot bölge olarak seçilen Porto Riko’da kullanıma sunulmuştu. Google I/O 2015’te ise yapılan çalışmaların eksikliklerin giderilerek tamamlanmış haliyle Spiral 3 adı altında yeni bir modelin daha tanıtılması bekleniyor.

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality, VR)

Fotoğraf: Othree / Flickr
Fotoğraf: Othree / Flickr

Google’ın geçtiğimiz sene düzenlenen konferansta tanıttığı sanal gerçeklik cihazı Google Cardboard, çok ucuz fiyatı ve pratik kullanımıyla tüm ilgileri üzerine çekmeyi başarmıştı. Kartondan yapılan cihaz, ilk görünüşte oldukça basit gibi görünse de Google’ın bu konudaki ciddiyeti aşikar. Zira Cardboard için yayınladığı geliştirici araçları, düzenlediği sertifikasyon programları ve Google’ın tasarımcılarından olan Jon Wiley’in Cardboard biriminin başına geçirilmesi Google’ın bu konudaki ciddiyetini gösteriyor. Aradan geçen bir yılın ardından da Google I/O 2015 etkinliğinde geliştirilmiş (belki de tamamlanmış) yeni bir Cardboard ile karşılaşmamız mümkün.

Ev Eğlence Sistemleri

Fotoğraf: EricaJoy / Flickr
Fotoğraf: EricaJoy / Flickr

Google’ın ev yaşantılarındaki teknolojiye de hakim olmak istediğini hepimiz görüyoruz. Zira cihazlararası görüntü aktarımı için tanıttığı flash bellek boyutundaki Chromecast, yayınlanan bir rapora göre en fazla bağlantı kurulan cihaz olarak piyasadaki yerini almış durumda. Google I/O 2015 etkinliğinde ise yeni sürüm olacağı tahmin edilen Chromecast 2’nin tanıtılması bekleniyor.

Google’ın bir diğer medya oynatıcısı olan Nexus Player‘ın fiyatını aniden düşürmesi de akıllara “Yeni bir Nexus Player modeli mi geliyor?” sorusunu getiriyor. Dolayısıyla bu etkinlikte de yeni bir Nexus Player ile karşılaşabiliriz.

Gerçek-Zamanlı Uydu Haritaları

Geçtiğimiz sene Google, 500 milyon dolar karşılığında uydu görüntüleme hizmeti veren Skybox firmasını satın almıştı. Bu da Google Maps ve Google Earth’teki yapının geliştirilmesi ve belli aralıklarla güncellenen sokak görünümleri yerine gerçek-zamanlı görüntülerin yer alması gibi yenilikleri getirmesi anlamına geliyor. Ancak bu yeniliklerin etkinlikte duyurulup duyurulmayacağı henüz bilinmiyor.

Nesnelerin İnterneti: Brillo

Google’ın Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) için duyurması beklenen Brillo adındaki yeni işletim sistemi, etkinlikte karşımıza çıkacak yeni ürünlerden biri olabilir. Google’ın özellikle akıllı termostat sistemleri üreten Nest firmasını satın alması ile başlayan çalışmaları Brillo ile oldukça hız kazanacak gibi görünüyor. Eğer söylentiler doğruysa etkinlikte Brillo’nun detaylarını görmüş olacağız.

Android Auto

Google’ın otomobiller için geliştirdiği Android sistemi Android Auto, duyurulduğu zamandan bu yana birçok eksikleriyle birlikte gündeme gelmişti. Ancak geçtiğimiz Aralık ayından Reuters tarafından ortaya atılan bir iddiaya göre Google, Android Auto’nun hali hazırdaki sisteminden çok daha gelişmiş bir sistem ile karşımıza çıkacak. Bu söylentilerin de Google I/O 2015 etkinliğinde karşılığını bulabilecek yeniliklerden biri olacağını söylemek mümkün.

Yapılan tüm tahminlerin, söylentilerin ve sızdırılan bilgilerin doğruluğunu bugün (28 Mayıs 2015) Türkiye saatiyle 19:30’da başlayacak olan ve yarın (29 Mayıs 2015) da devam edecek olan Google I/O 2015 etkinliğinde görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler