AnasayfaEditördenGoogle'ın Yeni Algoritması: "Hummingbird"

Google’ın Yeni Algoritması: “Hummingbird”

Google, arama sonuçlarında kullandığı algoritmayı değiştirdiğini duyurdu. Yeni algoritmanın adı: “Hummingbird”

1998 yılında kurulan ve bu aralar 15. doğum gününü kutlayan Google, yeni yaşına yeni değişiklikler ile giriyor. Kaliforniya’daki Menlo Park’ta düzenlenen bir PR etkinliğinde Google, yeni “Hummingbird” algoritmasını duyurdu.

Panda, Penguin ve Caffeine algoritmalarından sonra “Hummingbird” algoritması, Google’ın 4. algoritması oldu. 2010 yılında duyurulan Caffeine algoritması, kullanıcılara site hızını arttırmak konusunda yardımcı oluyorken, Panda ve Penguen algoritmaları da içerik kopyalayan sitelerin sıralamalasını geriye düşürerek, içerik kalitesini artırma konusunda kullanıcılara kolaylık sağlıyordu. Yeni Hummingbird algoritması ise kullanıcılara daha hızlı ve daha kesin sonuçlar getirmeyi hedefliyor.

Yeni algoritmada yapılacak olan değişiklikler, kullanıcıyı daha iyi anlamaya yönelik olacak. Buna göre Google, daha fazla kelime kullanarak yapılan arama sonuçlarında bile, kullanıcının aradığı şeyi kolay ve net bir şekilde bulmasına yardımcı olacak. Ayrıca yeni Hummingbird güncellemesi ile kullanıcılar, arkadaşlarıyla konuşur gibi Google’da arama yapabilecek.

Hummingbird güncellemesi ile birlikte gelecek olan bir başka yenilik ise Google’da yapılan sesli aramalar ile ilgili. Yapılan sesli aramalarda artık kullanılan cihaz size cevap verecek. Örneğin “Kız Kulesi ne zaman yapılmıştır?” sorusuna Google direkt olarak cevabı size sesli olarak söyleyecek. Ayrıca kullanıcı, sesli olarak yaptığı aramalarda artık daha spesifik sonuçlar görebilecek.

Google’da üst düzey başkan yardımcılığı görevini yürüten Amit Singhal, yeni algoritmanın arama sonuçlarının %90‘ına etki edeceğini ve yaklaşık 1 ay önce uygulanmaya başladığını bildirdi. Ayrıca arama yapmayı daha kolay hale getirerek, kullanıcının artık daha fazla zaman kaybı yaşamayacağını da belirtti.

[pull_quote_center]Zamanınızı arama yaparak değil, yaşayarak harcamalısınız.[/pull_quote_center]

Google’ın yeni güncellemesi ile bazı kişiler artık PageRank değerlerinin etkisi olmayacağını iddia etse de Google, Hummingbird algoritmasının dikkate alacağı 200 metrikten birinin de PageRank değeri olduğunu belirtti. Dolayısıyla PageRank değerinin hala önemini koruduğunu, ancak bunun yanında diğer 199 metriğin de etkili olacağını söyleyebiliriz. SEO konusunda ise Google, Hummingbird algoritmasının şimdilik SEO‘ya etkisi olmayacağını bildirdi. Tabi ilerleyen günlerde neler olacağını hep birlikte göreceğiz. Ancak yine de Google’ın en sevdiği şeyin, kaliteli ve özgün içerik olduğunu hiçbir zaman unutmamak gerekir.

Son olarak, aşağıdaki çizelgeden Google kuruluş tarihinden bugüne “arama” kısmında yaptığı değişimleri inceleyebilirsiniz.

Google Zaman Çizelgesi
Google Zaman Çizelgesi

Buna da bir göz atın >> Google Artık Arama Sonuçlarında Google+ Hashtag’lerini de Gösterecek

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler