AnasayfaHaberlerGoogle HTTPS Kullanan Siteleri Üst Sıralara Taşıyacak

Google HTTPS Kullanan Siteleri Üst Sıralara Taşıyacak

Google, güvenli internet protokolü yani HTTPS kullanan web sitelerini arama sonuçlarında ayrıcalık vererek üst sıralara taşıyacak.

Google’dan güvenli internete yönelik bir hamle daha geldi. Daha önce verilerini şifreleyen web sitelerine arama sonuçlarında öncelik vereceğini belirten Google, şimdi de güvenli internet protokolü yani HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) kullanan internet sitelerine öncelik vererek arama sonuçlarında üst sıralara çıkaracağını açıkladı.

Konu ile ilgili çalışmalara birkaç ay önce başladığını açıklayan Google, yaptıkları testlerde sitelerin güvenlik katmanı olup olmadıklarını incelediklerini belirtti. Yani bundan böyle Google, HTTPS kullanan web sitelerini arama sonuçlarında üste çıkartacak. Bu sayede güvenli internet protokolü olan HTTPS’nin de kullanımını yaygınlaştırmış olacak.

Yaptıkları testlerin şimdiye kadar arama sonuçlarının %1’inden az kısmını etkilediğini belirten Google, HTTPS uygulayan sitelerin arama sonuçlarındaki etkisinin kaliteli içeriğe sahip olan sitelerden çok daha az olduğunu vurguladı.

Güvenlik
Güvenlik

Google’ın bu hamlesi, her ne kadar HTTPS protokolüne geçmeyen sitelerin sahiplerini biraz üzecek olsa da, güvenli internet açısından bu hamlenin olumlu karşılanması gerekir.

HTTPS nedir?

HTTPS protokolünde, standart HTTP protokolünden farklı olarak  SSL (Secure Socket Layer / Güvenli Giriş Katmanı) sertifikası bulunur. Bu da verilerin şifrelenmiş bir şekilde güvenli olarak transferini sağlar. Özellikle e-ticaret siteleri, e-posta ve FTP transferinde güvenlik amacıyla kullanılmaktadır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler