AnasayfaHaberlerGoogle Flash Reklamları Artık Tamamen Engelleyecek

Google Flash Reklamları Artık Tamamen Engelleyecek

Cihaz bataryalarını sömüren Flash reklamlar için çözüm yolu geliştiren Google, artık Chrome üzerinde bu içerikleri tamamen engelleyecek.

Flash içerikleri tamamen bitirmek isteyen Google’dan yeni bir hamle daha geldi. Önce YouTube’da artık Flash teknolojisini kullanmayacağını açıklayan Google, daha sonra Flash reklamları otomatik olarak HTML5’e dönüştüreceğini duyurmuştu. Şimdi ise bu reklamları tamamen engellemiş durumda.

Haziran ayının başlarında ise Google’ın, yıllardır batarya ve hız problemlerine sebep olan Flash içerikli reklamlara yeni Chrome güncellemesi ile yeni bir çözüm getirdiğini sizlerle paylaşmıştık. Buna göre Adobe Flash tabanlı reklamlar artık tarayıcılar üzerinde otomatik olarak oynatılmayacak ve reklamı görmek isteyenler de içeriğin üzerine tıklayarak reklamın oynatılmasını sağlayacaktı. Bu sayede laptoplara yansıyan gereksiz performans düşüklüğü minimuma indirilecekti. İlk başlarda BETA aşamasında duyurulan bu yenilik, şimdi ise herkes için aktif edilmiş durumda.

1 Eylül 2015 tarihi itibariyle artık internet sitelerinde yayınlanan Flash içerikler (reklamlar) -kullanıcılar “oynat” butonuna basana kadar- otomatik olarak oynatılmayacak.

İlk duyurulduğunda kullanıcıların manuel olarak ayarlayabildiği bu düzenleme, artık varsayılan olarak Chrome’da yer alacak.

Chrome Flash içerikleri durdurmaDüşük performans, güvenlik açıkları, bataryaları sömürmesi gibi sorunlara sebebiyet veren Adobe Flash’ın Chrome gibi en çok kullanılan tarayıcıda engellenmesi, birçok internet kullanıcısını sevindirmiş olacak.

Yeni Sekme Sayfanızı Güzelleştiren 10 Chrome Uzantısı

Kullanıcıların istediği zaman bu özelliği pasif hale getirebildiğini de belirtmekte fayda var. (Ayarlar > İçerik Ayarları > Eklentiler)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler