AnasayfaHaberlerGoogle Rahatsız Edici Reklam Gösteren Chrome Uzantılarını Kaldırıyor

Google Rahatsız Edici Reklam Gösteren Chrome Uzantılarını Kaldırıyor

Google kullanıcılara rahatsız edici ve istenmeyen reklamları gösteren Chrome uzantılarını mağazadan kaldırma çalışmalarına başladı.

Chrome Web Mağazası’nda bulunan ve kullanıcıları rahatsız eden reklamı barındıran Chrome uzantıları mağazadan kaldırılmaya başlandı. “Add to Feedly” ve “Tweet this Page” adındaki iki Chrome uzantısını mağazadan kaldıran Google bu çalışmalara start vermiş oldu.

The Wall Street Journal’ın haberine göre kodlarına reklam güncellemesi yapan “Add to Feedly” ve “Tweet this Page” adındaki iki uzantı Chrome Web Mağazası’ndan kaldırıldı.

Amit Agarwal tarafından geliştirilen ve daha sonra başkasına satılan Add to Feedly uzantısı, yeni sahibi tarafından anonim reklam yayınlama amacıyla güncellenmişti. Buna göre Add to Feedly uzantısını kullanan 30,000 kullanıcı istenmeyen reklamlarla karşılaştı. Bunların sıradan banner reklamları olmadığını söyleyen Amit Agarwal; ilgili sitelerdeki linkler ile bu reklamların yer değiştirildiğini, dolayısıyla kullanıcının bu reklamları göremediğini belirtti.

Kaldırılan bir diğer uzantı Tweet this Page ise yine kullanıcının istemeyeceği reklam sistemi ile güncellenmişti. Kullanıcılarına bir anda haksız bir şekilde reklam göstermeye başlayan uzantı, Google aramalarında kullanıcılara sahte arama sonuçları sunarak reklamlara tıklamalarını sağlıyordu. Dolayısıyla Tweet this Page uzantısı da Google tarafından mağazadan kaldırılmış oldu.

Yaptığı bu hamleler ile Google; kullanıcılarını kandırmaya yönelik olan, çok amaçlı ve haksız reklam gösteren uzantıları mağazadan kaldırarak, kullanıcıya daha sade ve daha güvenilir bir Chrome deneyimi yaşatmak istediğini söyleyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler