AnasayfaİnternetGoogle Chrome Artık Flash İçerikleri Tamamen Durduruyor

Google Chrome Artık Flash İçerikleri Tamamen Durduruyor

Tarayıcıları yavaşlatan Flash içerikler, artık tüm tarayıcılar tarafından engellenmeye başlandı. Hatırlarsanız Google daha önce YouTube’da flash teknolojisini kullanmayacağını, ardından Flash içerikleri HTML5’e dönüştüreceğini ve en son ise otomatik oynatılan flash reklamları kullanıcılar isterse bu reklamların oynatılacağını duyurmuştu. Şimdi ise bu içerikleri tamamen rafa kaldıracağını açıkladı.

Eylül 2016 tarihinden itibaren artık Chrome 53 sürümüyle birlikte flash içerikler tamamen engellenecek.

Flash içeriklerin sayfa analizi gibi teknik konularda problem çıkardığını belirten Google, bu tür flash içeriklerin tarayıcıyı ve web sayfalarını yavaşlattığını dolayısıyla aşama aşama ilerleyen bu engelleme sürecinde sona gelindiğini ifade etti. HTML5’in daha hafif ve daha hızlı olduğunu vurgulayan Google, birçok web sitesinde de bu farkın ciddi oranda hissedileceğine dikkat çekti.

Yeni Sekme Sayfanızı Güzelleştiren 10 Chrome Uzantısı

Eylül 2016 ile birlikte rafa kaldırılacak olan flash içeriklerin, Aralık ayından itibaren Chrome 55 sürümüyle birlikte ise Chrome kullanıcılarına sunulan seçenekler arasından çıkartılacağını, bunun yerine ise varsayılan olarak sadece HTML5’in olacağı belirtildi.

Diğer popüler tarayıcılar arasında olan Safari ve Microsoft Edge de daha önce flash içerikleri durduracağını açıklamıştı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler