AnasayfaHaberlerGoogle'dan Berlin Duvarı'nın Yıkılışının 25. Yılına Özel Doodle

Google’dan Berlin Duvarı’nın Yıkılışının 25. Yılına Özel Doodle

Özel günler için özel logolar hazırlayan Google, şimdi de Berlin Duvarı’nın yıkılışının 25. yıldönümüne özel bir doodle hazırladı.

9 Kasım 2014 tarihi Almanya’da yeni bir devrin başlangıcının bir tarihi olarak bilinir. Batı ülkelerinde yıllarca “Utanç Duvarı” olarak da anılmış olan Berlin Duvarı, bundan tam 25 yıl önce (9 Kasım 1989 tarihinde) yıkıldı. Önemli günler için doodle’lar hazırlayan Google ise bu sefer anasayfasında Berlin Duvarı’nın yıkılışının 25. yıldönümü için hazırladığı doodle’a yer verdi.

Google Berlin Duvarı doodle
Google Berlin Duvarı doodle

Hazırladığı video içerikli doodle‘da Berlin Duvarı’nın yıkıldığı 1989 tarihine ait eski bir görüntüye yer veren Google, Berlin Duvarı’na ait anıtsal parçaların sergilendiği ülkeleri de bu videoda gösterdi.

Hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Berlin Duvarı

Berlin Duvarı, (Almanca: Berliner Mauer) Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin’de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvardır.

Batı’da yıllarca “Utanç duvarı” (Schandmauer) olarak da anılan ve Batı Berlin’i abluka altına alan bu betondan sınır, 9 Kasım 1989’da Doğu Almanya’nın, isteyen vatandaşların Batı’ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkılmıştır. [Vikipedi]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler