AnasayfaİnternetGoogle Arama Sonuçlarında Yeni Dönem: Biyometrik Veri

Google Arama Sonuçlarında Yeni Dönem: Biyometrik Veri

Google’da çıkan arama sonuçları, hepimizin bildiği gibi yüzlerce statik metriklere ve kullanıcıların çeşitli alışkanlıklarına göre belirlenip kişiselleştiriliyor. Ancak Google’ın son yaptığı patent başvurusu, bundan çok daha fazlasını bizlere sunacak gibi görünüyor.

Google’ın henüz yeni başvurusunu yaptığı patent, kısaca arama sonuçlarında bir metrik olarak biyometrik verilerimizin de kullanılacağını gösteriyor. Yani Google, kullanıcıların arama yaptığında karşısına çıkan sonuçlardan memnun olup olmadığını, vereceği fiziksel reaksiyonlara göre ölçümleyip, ona göre arama sonuçlarını kişiselleştirmek istiyor.

İlgili patent, kullanıcıların arama yaptığı anda mobil cihazın ön kamerasını kullanarak kullanıcının tepkisinin ölçülebileceğini gösteriyor. Buna göre kullanıcının yüz ifadelerine göre arama sonuçlarından memnun kalıp kalmadığı bilgisi Google’a iletiliyor ve Google da arama sonuçlarını o kişinin reaksiyonlarına göre şekillendiriyor.

Google biyometrik veri patenti

Google’ın bu patenti sadece kişilerin yüz ifadelerini de kapsamıyor. Patentte yer alan diğer bilgilere göre, Google’ın planlarında vücut sıcaklığı, kalp atışı, göz bebeklerinin büyüklüğü, göz kırpma aralığı ve seyirmesi gibi tüm ölçümler hedefleniyor. Kısaca Google, tüm bu verileri baz alarak kullanıcıların arama sonuçlarından ne düzeyde tatmin olduklarını gösteren bir “memnuniyet puanı” oluşturuyor ve bu puanlama sistemine göre arama sonuçlarını yeniden düzenlemeyi planlıyor.

Tabi böyle bir sistemin ne zaman aktif olacağı konusunda bir şey söylemek için henüz çok erken. Ancak arama sonuçlarının biyometrik parametreler ile kişiselleştirilebilir olmasının hayli ilginç olacağını söyleyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler