AnasayfaTeknolojiGÖKTÜRK-1 Uydusu Uzaya Fırlatıldı

GÖKTÜRK-1 Uydusu Uzaya Fırlatıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarat ihtiyacını karşılayacak olan GÖKTÜRK-1 uydusu uzaya fırlatıldı.

2012 yılında Çin’deki Jiuquan Fırlatma Üssü’nden uzaya fırlatılan GÖKTÜRK-2’nin daha gelişmiş bir versiyonu olan ve TSK’nın istihbarat birçok ihtiyacını karşılayacak olan GÖKTÜRK-1, Türkiye saati ile 16:51’de Fransız Guyanası’ndan uzaya fırlatıldı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yapılan yazılı açıklamaya göre, GÖKTÜRK-1 uydusu hem sivil hem de askeri uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sağlayacak ve bu özellikleriyle en gelişmiş sistemlere sahip keşif/gözetleme uyduları arasındaki yerini alacak.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının projesi olarak, TAI A.Ş., ASELSAN A.Ş., TUBITAK, UEKAE, ROKETSAN A.Ş., TR TECHNOLOGY gibi Türk ortaklarının katılımı ve Thales Alenia Space sorumluluğunda yürütülen ve yakıtsız olarak yaklaşık 1070 kg kütleye sahip olan GÖKTÜRK-1, yüksek çözünürlüklü optik kameraya sahip olup, güneş eş zamanlı yörüngede görev yapacak.

GÖKTÜRK-1

Türkiye’nin uzaydaki gücü artıyor

2012 yılında fırlatılan GÖKTÜRK-2’den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan ve GÖKTÜRK-2’den çok daha kapsamlı olan GÖKTÜRK-1 uydusunun testlerine ise ilk olarak 2010 yılında başlandı. Planlandığı tarih ve saatte ise uzaydaki yolculuğuna başladı.

TSK’nın istihbarat ihtiyacını coğrafi kısıtlama olmaksızın dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacak olan GÖKTÜRK-1; görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile GÖKTRÜK-2 uydusuyla beraber Türkiye’nin uzaydaki gücünü arttıracak.

GÖKTÜRK-3 yolda

Sırasıyla GÖKTÜRK-2 ve GÖKTÜRK-1 uydularının başarılı bir şekilde uzaya fırlatılmasının ardından şimdi de GÖKTÜRK-3 uydusu için planlamalara başlandı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin artık kendi uydusunu üreten bir ülke konumuna geldiğini ve GÖKTÜRK-1 ile yüksek çözünürlükte görüntü ihtiyacının karşılaşabileceğini belirtti. GÖKTÜRK-3 için de çalışmaların devam ettiğini açıklayan Işık, son günlerde Avrupa ülkelerinden gelen ambargo söylentilerine bu projelerle karşılık verildiğini vurguladı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler