AnasayfaHaberlerArtık Gmail ve Google Takvim'e Ait Verilerinizi İndirebilirsiniz

Artık Gmail ve Google Takvim’e Ait Verilerinizi İndirebilirsiniz

Google, artık kullanıcıların Gmail ve Google Takvim verilerinin de bir kopyasını alabileceğini duyurdu.

Google’ın resmi Gmail blogundan duyurulan yeniliğe göre, artık Google Takeout servisi üzerinden kendi Gmail ve Google Takvim verilerinizi de indirebileceksiniz. Yani artık e-posta ve takvimlerinizi yedekleyebilecek; isterseniz yedeklediğiniz (dışa aktarmak) dosyaları diğer servislere yükleyebileceksiniz (içe aktarmak).

Google‘a göre arşiv oluşturabileceğiniz (yedekleyebileceğiniz) tüm servisler: Gmail, Google Takvim, Google Voice, Google+ Çevreler, Google+ Sayfalar, YouTube, Kişiler, Profil, Google+ Akış, Blogger, Google+ Fotoğraflar, Drive, Hangouts, +1’ler,  Messenger ve Konum Geçmişi.

Bizim oluşturduğumuz arşive göre arşivlenebilir toplam 15 Google ürünü görünüyor. İçlerinde şimdilik Gmail seçeneği yok. Google, Gmail seçeneği için önümüzdeki ayı beklememiz gerektiğini ancak yeni eklenen Google Takvim ve diğer servisleri şu anda arşivleyebileceğimizi açıkladı.

Arşiv oluşturmak için yapmanız gereken sadece Google Takeout sayfasına giderek “Arşiv oluştur” butonuna basmak.

google arşiv
google arşiv

Daha sonra istediğini Google ürününü ve hazırlanan arşivin dosya formatını (.zip, .tgz, .tbz) seçip arşivi oluşturmaya başlayın. Kısa bir müddet sonra arşiviniz indirilmeye hazır hale gelecek. Arşivin indirilmeye hazır olduğu bilgisini dilerseniz e-posta bildirimi olarak da isteyebilirsiniz.

google arşiv 1
google arşiv 1

Arşiv hazır hale geldikten sonra karşınıza gelen ekrandan “İndirin” butonuna basın. Ardından son kez Google sizden şifrenizi girmenizi isteyecek ve indirme işlemi başlayacak.

google arşiv 2
google arşiv 2

Burada dikkat çeken bir unsur var ki o da indirdiğiniz arşivin geçerlilik süresinin 1 hafta olması. Yukarıdaki örnekte verdiğimiz gibi 5 Aralık 2013 tarihinde oluşturduğumuz arşivin, kullanma süresi 12 Aralık 2013 tarihinde sona eriyor. Bu da arşiv konusunda dikkat edilmesi gereken önemli bir husus.

Google’ın Takeout servisi birçok Google ürünü için daha önce kullanılıyordu. Her ne kadar geç kalınmış olsa da bu servise Gmail ve Google Takvim seçeneğinin eklenmesi ilgili kullanıcıların oldukça işine yarayacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler