AnasayfaTeknolojiGiyilebilir Teknolojide Yeni Dönem: Esnek Devreler

Giyilebilir Teknolojide Yeni Dönem: Esnek Devreler

Dünyanın en hızlı, esnek ve giyilebilir devreleri, giyilebilir teknoloji sektöründe yeni bir devri başlatabilir.

Giyilebilir teknoloji ürünlerinin hızlı yükselişi devam ediyor. Sırada ise daha küçük yapılar olan devreler var. Bir çok sistemin temeli olan mekanik küçük devreler, esneklik kazandırılarak kullanıcısına daha esnek ve oldukça hızlı bir internet bağlantısı sunmayı hedefliyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı hızlı ve esnek bir yapıya sahip elektronik devre geliştirdi. Geliştirilen bu devrelerin deriye bir dövme gibi yerleştirilmesi ve bu sayede kablo vb gibi bileşenler olmadan, kablosuz internet bağlantısı aracılığıyla birçok uygulamanın kullanılması ve bu esnek devrelerin temelini oluşturduğu yeni giyilebilir teknoloji projelerinin geliştirilmesi öngörülüyor.

Tüm Vücudu Dokunmatik Hale Getiren “SkinTrack” İle Tanışın

Esnek devrelerin kalınlığının ise 25 mikrometre (0.025 milimetre) olduğu belirtiliyor.

Devre tasarlanırken eski telefonların “S” harfi şeklindeki bükümlü kablolarının yapısından ilham alındığı; böylece birim yüzeyin genişletilebildiği belirtiliyor. Birbirine bağlı bu devrede “S” kıvrımı sayesinde hiç bir veri kaybı olmadan gelen sinyallerin aktarılması planlanmış durumda.

Grup araştırmacıları ise yüksek hızlı iletim sağlayan ve esnekliği ile kullanışlılık konusunda fayda sağlayan bu devrelerin, yeni imkanların kapısını aralayacağını düşünüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler