AnasayfaHaberlerGoogle Maps İle Galapagos Adalarını Gezin

Google Maps İle Galapagos Adalarını Gezin

Google Maps ile Galapagos Adaları’nı, 360 derecelik çekimler yardımıyla gezmeye başlayabilirsiniz.

Google, Galapagos Adaları için panoramik fotoğraf çekimlerine başladığını 23 Mayıs 2013 tarihli resmi blog yazısıyla duyurmuştu. Şimdi ise aynı resmi blogundan yaptığı açıklama ile çekimlerin tamamlandığını ve adaların artık 360 derece görüntülenebileceğini duyurdu.

Panoramik fotoğrafların tamamlanma haftası, ünlü doğabilimci Charles Darwin‘in evrim teorisinin en önemli adımlarını bitirdiği yer olan Galapagos Adaları’nı keşfetmesinin 178. yıldönümüne denk getirildi.

Google Maps Galapagos Adaları
Google Maps Galapagos Adaları

Google, biyolojik çeşitliliğin incelenmesi amacıyla Mayıs ayında 10 kişilik bir araştırma grubunu bu doğa harikası adalara göndermişti. Google, Galapagos Milli Parkı ve Charles Darwin Vakfı ile anlaşarak, adayı haritalayıp sokak görünümü (Street View) fotoğrafları için çekimler yaptı.

Uzun süredir yapılan Google Maps üzerindeki değişikliklere baktığımızda; Google’ın, Google Maps’in bilim ve araştırma alanında da kullanılmasını istediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Google Maps üzerinden Galapagos Adaları’nı gezmek için buraya tıklayın.

Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videoyu izleyebilir, ya da Google’ın hazırladığı dökümanı inceleyebilirsiniz.

Galapagos Adaları (Wikipedia)

Galapagos Adaları (İspanyolca: Islas Galápagos, resmi: Archipiélago de Colón), Colón Takımadaları olarak da bilinir,Büyük Okyanusun doğusunda Ekvador’a bağlı takımadalar. Uzak ve izole bir konumda olan adalar, Güney Amerika kıtasınınyaklaşık 1000 km batısında yer alır. Galapagos takımadaları toplam 50.000 km² yüzölçüme sahiptir.

Adalar grubu 14 büyük ada, (Isabela, Santa Cruz, San Salvador (Santiago, James), Fernandina, San Cristóbal, Floreana (Santa Maria), Marchena, Española, Pinta, Santa Fe, Genovesa, Pinzón, Darwin ve Wolf), 8 daha küçük ada ve 40 minik adacıktan oluşur. Adalarda, yaklaşık 25.000 kişi (2004) yaşar.

Charles Darwin, evrim kuramı çalışmasına esin kaynağı olan gözlemlerini bu adalardan bazılarında yapmıştır. Volkanik bir yapıya sahip olan ada, içerisinde kendine özgü birçok biyolojik tür barındırmaktadır.

Üst üste binmiş lav akıntılarından oluşan Galapagos Adalarındaki bir bölümü hala etkinliğini sürdüren çok sayıda yanardağ vardır.Yüksek yanardağlar, kraterler ve yarlar, adanın sarp ve engelli yapısını daha da belirginleştirir.

Galapagos Adalarını 1535’te, Peru’ya gitmekte olan Panama piskoposu Tomas de Berlanga keşfetti. Ama İnka çanak çömlekleri üzerindeki resimlerin gösterdiğine göre, İspanyol egemenliği öncesinde Güney Amerika Yerlileri bu adalara uğramıştı. Uzun yıllar boyunca korsanların sığınak olarak kullandığı adalar, ancak 1832’de Ekvador tarafından ilhak edildikten sonra yerleşime açıldı. Charles Darwin’in 1835’te bölgeyi ziyaret etmesi adalara dünya çapında ün kazandırdı. Ayrıca adanın bir kısmının (Isabela’nın kuzey uzantısı) deniz atına benzemesi de turistlerin ilgi kaynaklarından biri olmuştur. Kara kaplumbağalarının adada bulunması birçok turiste ilgi odağı olmuş, avcıların akınlarıyla günümüzde türleri tehlike altındadır. Günümüzde adalarda yaşam gelişmeye açıktır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler