AnasayfaHaberlerFlickr Genç Fotoğrafçıları "20 Under 20" İle Ödüllendirecek

Flickr Genç Fotoğrafçıları “20 Under 20” İle Ödüllendirecek

Popüler fotoğraf platformu Flickr, genç fotoğrafçıları tanıtmak ve desteklemek amacıyla 20 Under 20 adındaki fotoğraf programını duyurdu.

Neredeyse bitti denilen, ancak Marissa Mayer’in Yahoo’nun başına geçmesinin ardından ciddi bir yükselişe geçen Flickr, bu sefer de genç fotoğrafçıları hedefliyor. 20 Under 20 adı altında, genç fotoğrafçıları tanıtmak ve desteklemek amacıyla başlattığı fotoğraf programı ile 20 yaş altı en iyi 20 genç fotoğrafçıyı seçecek olan Flickr, dereceye giren fotoğrafçıları da ödüllendirecek.

Yahoo’nun blogu üzerinden tanıtılan programda amaç, geleceğin fotoğrafçıları olan 20 ve daha küçük yaşa sahip olan fotoğrafçıları desteklemek ve tanıtmak olacak. Aynı zamanda bu program sayesinde, dijital fotoğrafçılığın gelişmesiyle fotoğrafçılık yaşının ne kadar düştüğü konusunda da farkındalık yaratılmış olacak.

Flickr 20 Under 20
Flickr 20 Under 20

Konu ile ilgili olarak Flickr Başkan Yardımcısı Bernardo Hernández; bundan 15 – 20 yıl öncesinde bir kişinin fotoğrafçılığı keşfedebilmesi için yaşının büyük olması gerektiğini, alınan fotoğrafçılık malzemelerinin çok daha pahalı olduğunu vurguladı. Ancak taşınabilir cihazların gelişmesi ve yaygınlaşması sonucunda artık daha küçük yaşlarda olan kişilerin bile fotoğrafçılığı çok daha kolay bir şekilde keşfedebildiğini belirtti.

20 Under 20 programı kapsamında elemeler Bernardo Hernández, ve profesyonel fotoğrafçılar olan Lou NobleCuba Gallery ve Rosie Hardy tarafından yönetilecek. Programa dahil olan fotoğrafçılar, yaratıcılık, teknik yetenek ve portfolyonun güçlü olması gibi metriklere göre değerlendirilecek ve kazananlar bu bağlamda seçilecek. New York dışında yaşayan ve listeye giren fotoğrafçıların tüm masrafları da Flickr tarafından karşılanacak.

Flickr 20 Under 20
Flickr 20 Under 20

Jüri tarafından ilk olarak 1000 kişi seçilecek ve ardından bu sayı final kapsamında 20’ye düşürülecek. 20 Under 20 kapsamında seçilen fotoğrafçılar ise 1 Ekim 2014 tarihinde New York Milkshake Studios’ta düzenlecek olan etkinlikte açıklanacak. Etkinliği ise Vogue Fotoğraf Direktörü Ivan Shaw yönetecek. Ayrıca Ivan Shaw’ın 20 kişi dışından seçtiği ve Curator’s Choice Award ödülüne sahip olan fotoğrafçı da Laurence Philomene olarak belirlenmiş durumda.

Audience Choice Award (Halk Ödülü) için oylamaya dışarıdan katılım sağlanabilecek. Bir kişi en fazla 3 fotoğrafçıyı oylayabilecek. Oylama Twitter üzerinden #Flickr20u20 hashtagi ve yaratıcılık için #mostcreative, teknik yetenek için #besttechnique ve güçlü portfolyo için #strongestportfolio hashtagleri ile yapılabilecek.

Gelecek yıl da düzenlenecek olan program için 20under20@yahoo-inc.com adresine beğenilen fotoğrafçıların Flickr ismi yada URL’si gönderilerek katılım sağlanabilecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler