AnasayfaSosyal MedyaFacebook'taki Avataria Oyunu İçin Soruşturma Başlatıldı

Facebook’taki Avataria Oyunu İçin Soruşturma Başlatıldı

Kısaca bir arkadaşlık ve ilişki oyunu olan Avataria, Ekşi Sözlük’te paylaşılan bir entry’nin ardından ülke gündemine oturmuş ve çocuklar için tehlike oluşturduğu gerekçesiyle oldukça tartışılmıştı. Şimdi ise bu oyun için bir soruşturma başlatıldı.

BKZ: Facebook’ta Çocukları Bekleyen Tehlike: Avataria

Cumhuriyet‘in haberine göre Sakarya Emniyet Müdürlüğü, Sakarya Cumhuriyet Bassavcılığı’na gönderdiği yazıda, özellikle 18 yaşından küçük çocukların ilgi gösterdiği Avataria adlı oyun sırasında yapılan yazışmaların internet ortamında görülmesi, küfürleşmelerin küçük çocuklar üzerinde olumsuz etki yaratması ve çocukların istismara uğrayabileceklerini belirterek, oyunun yasaklanmasını istedi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı ise Sakarya Emniyet Müdürlüğü’nün bu talebini uygun görerek Avataria oyunu hakkında soruşturma başlattı. Savcılığın bu kararı ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na bağlı olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na bildirildi.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açıklaması ise şöyle:

“Facebook isimli sosyal paylaşım sitesi üzerinden oynanabilen ‘Avataria’ adlı oyun ile ilgili olarak ulusal medya organlarında yer alan haberler üzerine yapılan çalışmalarda, bahse konu oyun içerisinde yapılan açık kaynak araştırması neticesinde şahısların birbirleri ile özel konuşma yapabildiği gibi tüm kullanıcılar tarafından görüntülenebilir konuşmaların da gerçekleştirildiği, bazı konuşmaların uygunsuz şekilde olduğu ve çocuk kullanıcıların bu konuşma içeriklerine rahatlıkla ulaşabileceği değerlendirildiğinden, Cumhuriyet Başsavcılığımızca ‘Avataria’ isimli oyun hakkında soruşturma başlatılmış, başlatılan soruşturma kapsamında çocuk kullanıcıların mağdur olmaması, cinsel taciz ve istismara maruz kalmaması, müstehcen konuşmalar ile genel ahlak ve gelişimlerinin olumsuz yönde etkilenmemesi için tarafımızca verilen talimat doğrultusunda 5651 sayılı Yasa’nın 8’inci maddesinin 5’inci fıkrası gereğince ‘Avataria’ isimli oyunun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından resen erişime engellenmesi hususunda gerekli işlemler başlatılmıştır.”

Facebook Avataria Yatak

Avataria oyununu ihbar edin & engelleyin

Yapılan soruşturmanın yanı sıra, kendiniz de çocuklar için tehlike arz eden bu oyunu şikayet edebilir veya oyunu çocuklardan uzak tutmak amacıyla engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli:

1- Şikayet edin: Avataria veya çocuklar için tehlike arz eden diğer oyunlar, web sayfaları veya sanal ortamlar için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından yönetilen şikayet hattını kullanmak gerekiyor. www.ihbarweb.org.tr adresi üzerinden ulaşabileceğiniz “İhbar Web” sayfasında, gerekli bilgileri doldurarak ilgili oyunu şikayet edebilirsiniz.

2- Kaldırın ve engelleyin: Oyunu Facebook hesabından kaldırıp, engellemek de mümkün. Kaldırma işlemini Facebook’taki Ayarlar > Uygulamalar kısmı üzerinden yapabileceğiniz gibi; engelleme işlemini de Ayarlar > Engelleme kısmından gerçekleştirebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler