AnasayfaSosyal MedyaFacebook'ta Kısa Metinli Gönderilerin Tıklanma Oranı Daha Yüksek

Facebook’ta Kısa Metinli Gönderilerin Tıklanma Oranı Daha Yüksek

Yapılan araştırmalar, Facebook’ta bağlantı içerikli gönderilerde kullanılan karakter sayısı ile tıklanma oranının (CTR) ters orantılı olduğunu gösteriyor.

İnternet sitelerine yapılan trafik yönlendirmelerinde Facebook‘un da önemli bir etkiye sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki bağlantı içeriklerinin -etkileşim dışı- maksimum performans gösterebilmesi için, yani en yüksek tıklanma oranına (CTR) ulaşabilmek için ne yapmak gerekiyor?

*CTR: Click Trough Rate (Tıklanma Oranı)

İşin sırrı, gönderilerde kullanılan karakter sayısında yatıyor. NPR‘nin dijital ölçüm uzmanı Dan Frohlich, Facebook gönderi performanslarını ele aldığı raporunda, bağlantı içerikli gönderilerde kullanılan karakter sayılarını da inceledi. Buna göre Facebook’taki bağlantı içerikli gönderilerin açıklama kısmında kullanılan karakter sayısı arttıkça tıklanma oranı düşüyor.

Raporda ortaya çıkan istatistikler ise şöyle:

Facebook tıklanma oranı vs karakter sayıları

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü üzere gönderide kullanılan karakter sayısı azaldıkça tıklanma oranı da o kadar artıyor. Maksimum CTR’ye sahip karakter sayısının ise 41-80 arasında olduğu görülüyor.

Ayrıca bkz: Sosyal Medyada İdeal Karakter, Kelime ve Dakika Uzunlukları

Peki neden?

İster Facebook psikolojisi diyelim, isterse genel olarak internet psikolojisi diyelim, bilginin hızla tüketildiği günümüzde kullanıcılar almak istedikleri mesajı en kısa yoldan ve en hızlı şekilde almak istemektedirler. Yani iletişim yöntemlerinin değişmesiyle birlikte okuma alışkanlıkları da değişmiştir. Dolayısıyla kullanıcının okuyacağı metin ne kadar kısa ve öz olursa, o kadar fazla etkileşim göstermektedir.

Ayrıca bkz: Facebook Psikolojisi: Neden Beğeniyor, Yorum Yapıyor, Paylaşıyoruz?

Ancak, metnin kısa olması her zaman maksimum CTR’ye sahip olacağınız anlamına da gelmiyor. Zira yeri geldiğinde gönderi üzerinde uzun açıklamalar yapmanız gerekebilir. Bu yüzden maksimum CTR’ye sahip olabilmek için gönderinizin yapısına göre karakter kullanımına dikkat etmeniz daha doğru olacaktır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler