AnasayfaHaberlerFacebook Yeni Bir Bildirim Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Facebook Yeni Bir Bildirim Sistemi Üzerinde Çalışıyor

Söylentilere göre Facebook, karmaşık hale gelen bildirimleri tek bir çatı altında toplayan çok daha kullanışlı bir bildirim sistemi üzerinde çalışıyor.

Mashable tarafından yapılan bir habere göre Facebook, bildirim sistemini baştan aşağı yenilemek için düğmeye bastı. Buna göre platform üzerinde bulunan tüm içeriğe ait bildirimler artık tek bir menü altında görüntülenebilecek.

Bir Facebook sözcüsünün verdiği bilgilere göre, Facebook yeni bir bildirim sekmesi üzerinde çalışıyor. Artık daha fazla kişiselleştirilmiş şekilde çalışacak olan yeni bildirim sistemi, tek bir menüden kontrol edilebilecek; ancak birbirlerinden ayrı bölümler halinde takip edilebilecek.

Mobil kullanıcıların kullanabileceği yeni bildirim sistemi, her zaman olduğu gibi yine ilk olarak ABD kullanıcılarında aktif edilecek. Daha sonra ise diğer ülkelerde bulunan Facebook kullanıcılarına sunulacak.

Facebook yeni bildirim sistemi
Facebook yeni bildirim sistemi

Facebook’un yeni bildirim sekmesinde 8 farklı bölüm bulunuyor, bunlar;

  • Birthdays: Doğum günlerini gösteriyor.
  • Life Events: Arkadaşların yakın zaman içinde gerçekleştirdiği etkinlikleri listeliyor.
  • Events: Kullanıcının katıldığı etkinlikleri gösteriyor.
  • Nearby Places: Kullanıcının o anda çevresinde bulunan 3 restoranı gösteriyor. Foursquare’de olduğu gibi zamana bağlı olarak (örneğin sabah saatlerinde kahvaltı mekanlarını göstermesi gibi) çalışıyor. Özellik sadece lokasyon erişiminin açık olduğu durumlarda çalışıyor.
  • Trending Topics: Hali hazırda bulundan Trending Topics listesinden 3 trendi listeliyor.
  • News Shared Locally: Kullanıcının bulunduğu şehre göre, popüler olan (herkese açık) gönderilerden bazılarını gösteriyor.
  • Today in the Past: Kullanıcının (ve arkadaşlarının) geçmişte paylaştığı gönderilerden bazılarını sıralıyor.
  • Nearby Friends: Kullanıcının o anda yakınında bulunan arkadaşlarını gösteriyor.
Facebook yeni bildirim sistemi
Facebook yeni bildirim sistemi

Kullanıcılar yukarıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü üzere “See more” (Daha fazla) kısmına tıkladıklarında ise, ilgili bildirimlerden daha fazla sayıda görüntüleyebiliyor. Ayrıca bu alanlar kişiselleştirilebiliyor.

Facebook’un bu yeni bildirim sistemini, bugüne kadar mobilde yaptığı en kapsamlı güncelleme olarak tanımlamak mümkün. Zira bu yeni bildirim sekmesi; hem daha ayrıntılı, hem daha sade, hem de kişiselleştirilebilen bir yapıya sahip.

Facebook yeni bildirim sistemi
Facebook yeni bildirim sistemi

Facebook’un yeni bildirim sekmesine dahil edilen News Shared Locally özelliği; yani kullanıcının bulunduğu konuma göre, popüler olan (herkese açık) gönderilerin gösterilmesi, platformda yeni bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü Haber Kaynağı algoritması dışında Facebook’ta daha önce buna benzer “öne çıkan gönderiler” tarzında bir özellik sunulmuş değil.

Facebook’un daha önce kullanıma sunduğu “Tarihte Bugün / On This Day” özelliği hali hazırda kullanılabiliyor olsa da, yeni bildirim sistemiyle birlikte Today in the Past ismiyle değiştirilen özellik, eskisine göre çok daha kapsamlı içerikler sunuyor. Zira şimdikinde kullanıcılar, sadece kendi paylaştığı eski gönderileri görebiliyorken; yeni bildirim sistemiyle gelecek olan Today in the Past özelliği, kullanıcının arkadaşlarının da geçmişte paylaştığı gönderileri gösteriyor.

Facebook’un yeni bildirim sistemi güncellemesinin ne zaman geleceği ise henüz belli değil. Ancak bu konuyla ilgili yürütülen çalışmaların ve yapılan testlerin hala devam ettiği biliniyor.

Ayrıca bkz:

KAYNAKMashable

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler