AnasayfaHaberlerFacebook Sayfalarına Rating Sistemi Geliyor

Facebook Sayfalarına Rating Sistemi Geliyor

Facebook sayfalarının aldığı beğeni sayıları ve sayfa ile ilgili yapılan yorumlara göre artık sayfa üzerinde bir rating (değerlendirme) sistemi de yer alacak.

Şimdilik sadece test aşamasında olan bu bir çeşit puanlama/değerlendirme sistemi, Facebook sayfalarının etkileşimlerine göre düzenlenecek. Yani bir sayfanın beğeni sayısı ve konuşulma sayısı baz alınarak 5 yıldız üzerinden sayfanın değerlendirme oranı belirlenecek.

İşletme ve mekan sayfaları için test edilen bu yeni rating sistemi ile Facebook’un popüler mekan platformları Foursquare ve Yelp ile olan rekabetini arttıracağı düşünülüyor.

Aslında Facebook’un bu rating sistemi çok da yeni bir sistem değil. Daha önce Facebook yerel aramalarda ve belli başlı uygulama ve içeriklerde rating sistemini kullanıyordu. Ancak bu yeni rating sistemi, artık işletme ve mekan sayfalarında herkese açık bir şekilde görünür olacak. Yani Facebook, varolan rating sistemini daha çok genişletmiş olacak.

facebook-sayfaları-oylama-sistemi
facebook-sayfaları-rating-sistemi

Bir Facebook sözcüsü ise yapılan bu testleri aşağıdaki açıklama ile doğrulamış oldu:

[quote_box_center]İnsanların çevrelerindeki önemli işletmeleri keşfedebilmeleri adına Facebook rating sistemini mobilden masaüstüne kadar genişletiyoruz. Bu hem işletmeler için hem de müşteriler için faydalı olacak. Yeni rating sistemi, daha fazla insanı işletmeler için oy vermeye teşvik edecek. Dolayısıyla daha önce hakkında herhangi bir bilgisi olmayan kişiler de bu işletmeleri keşfetmiş olacak. Yeni rating sistemi ayrıca işletmeler için de bir farkındalık yaratmış olacak.

Hatırlarsanız, rating sistemi ilk olarak 2012 yılının başlarında Facebook’taki “Yakındaki Yerleri Bulma ve Yer Bildirimi” özelliğini duyurmamızla beraber kullanıma sunulmuştu. Şimdi ise bu rating sistemini Facebook sayfalarının üst kısmına yerleştirerek daha öne çıkartmış olacağız.[/quote_box_center]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler