AnasayfaHaberlerFacebook Profilleri Artık Daha Hareketli Olacak

Facebook Profilleri Artık Daha Hareketli Olacak

Facebook’a gelecek olan yeni özellikler ile artık mobilde daha hareketli profillere sahip olmanız mümkün.

Facebook mobilde büyük değişikliklere hazırlanıyor. Kullanıcıların profil sayfalarına daha fazla hareketlilik getiren Facebook, profiller ile ilgili mobilde uygulanacak olan 5 yeni özelliği duyurdu. Bunların arasında en dikkat çekeni ise profil fotoğrafı yerine video veya hareketli resim (GIF) yüklemek olarak karşımıza çıkıyor.

Mobil cihazlar üzerinden uygulanacak olan yenilikler ise şöyle:

1- Profil fotoğraflarının yerine 7 saniyelik videolar (loop) veya GIF eklemek

Facebook profillerini daha hareketli ve yaratıcı bir sayfaya dönüştürmeyi sağlayan yeni özellik, kullanıcıların profil fotoğrafları yerine 7 saniye uzunluğunda video yükleyebilmelerini sağlıyor. Profiller ziyaret edildiğinde otomatik olarak oynatılabilen bu videoların, üzerine tıklandığında ise sesi oynatılmaya başlıyor.

Özelliklerin ne zaman herkese kullanıma sunulacağı bilinmese de, profil videolarının yanı sıra kullanıcıların GIF uzantılı hareketli resimleri de profil fotoğrafı olarak yapabileceği düşünülüyor.

Facebook profil videoları

2- Profile öne çıkan fotoğrafları sabitlemek

Artık profil sayfalarında istenilen fotoğrafları sabitlemek de mümkün olacak. Yeni gelen özellik sayesinde kullanıcılar istedikleri 5 adet fotoğrafı profil sayfalarında gözükecek şekilde sabitleyebilecekler. Bu sayede kullanıcılar sadece tek bir profil fotoğrafı ile değil, seçilen 5 fotoğraf ile akılda kalacaklar. Örneğin farklı zaman aralıklarında görüştüğünüz kişilerin sizi rahatça tanıması açısından farklı zamanlarda çekilmiş fotoğraflarınızı koyabilirsiniz.

Facebook öne çıkan fotoğrafları sabitleme

3- Geçici profil fotoğrafları eklemek

Kullanıcılar profil fotoğraflarına artık zaman limiti de koyabilecek. Geçici profil fotoğrafları özelliği sayesinde kullanıcılar profil fotoğraflarının ne zaman değişeceğini belirleyerek bu işlemin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayabilecek. Hatırlarsanız LGBT için herkes bir süre zarfı içinde fotoğraflarını gökkuşağı rengine çevirmiş; ardından normale döndürmüştü. Başka bir örnek verecek olursak, tatillerde, yılbaşında, doğum günlerinde vs gibi özel anlarda geçici olarak profil fotoğrafı değiştirmek istediğinizde bu özellikten faydalanabileceksiniz.

Facebook geçici profil fotoğrafları

4- Mobil odaklı arayüz iyileştirmeleri

Facebook kullanıcıların çoğu platforma doğrudan mobil cihazlarından erişim sağlıyor. Dolayısıyla Facebook da kullanıcılara daha iyi bir mobil deneyim sunmak adına yaptığı yenilikleri bu mecralara daha uygun hale getirmeye çalışıyor. Son yapılan değişiklikler arasında ise profil fotoğraflarının ortalanması, Fotoğraflar ve Arkadaşlar sekmesinin daha iyi konumlandırılması ve bazı diğer arayüz iyileştirmeleri yer alıyor.

5- “Hakkında” sayfasında daha fazla hakimiyet

Platforma gelecek olan yeniliklerden biri de “Hakkında” sayfasının daha ayrıntılı bir şekilde kişiselleştirilebilmesi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar artık “Hakkında” sayfasının gizliliğini değiştirerek ister herkese açık; isterse sadece arkadaşlara açık olacak şekilde düzenleyebilecek. Ayrıca bu sayfa üzerinde yeni bir biyografi alanı da bulunuyor. 100 karakter limite sahip olan bu alanda, kullanıcılar kendilerini daha iyi tanıtmak adına kendi biyografilerini paylaşabilecek.

Ayrıca bkz: Facebook’a Yüksek Kalitede Fotoğraf Nasıl Yüklenir?

Facebook’a gelen tüm bu özelliklerin herkesin kullanımına ne zaman sunulacağı henüz bilinmiyor. Ancak özellikle profil fotoğrafları ile ilgili yenilikler ele alındığında Facebook’ta yeni bir akım başlayacağını söylemek mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler