AnasayfaSosyal MedyaFacebook'taki Paylaşım Sıklığı Ne Kadar Olmalı?

Facebook’taki Paylaşım Sıklığı Ne Kadar Olmalı?

Facebook Haber Kaynağı algoritmasına rağmen organik erişimi maksimuma çıkarabilmek için Facebook sayfaları üzerinden yapılan paylaşımlar ne sıklıkta olmalı?

Özellikle Facebook sayfalarının gönderi erişim sayılarının düşmesi sebebiyle sıkça dile getirilen Facebook Haber Kaynağı algoritması, Facebook’taki büyük – küçük tüm sayfaları oldukça etkiledi. Bu nedenle birçok marka Facebook stratejilerinde daha yaratıcı ve daha teknik yollara başvurmak zorunda kaldı. Peki Facebook Haber Kaynağı algoritmasına etki eden unsurlardan biri olan “paylaşım sıklığı” nasıl olmalı? Organik erişimi maksimuma çıkarmak için günde kaç gönderi paylaşılmalı?

Bu sorulara cevap verebilmek için birçok farklı metriği tek tek incelemek gerektiğinden dolayı, uzmanların görüşleri de bu konuda çeşitlilik göstermektedir. Dolayısıyla “bunu yaparsanız şu olur” gibi net bir ifadede bulunmak gereksiz olur. Ancak yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan bazı veriler, bu konuda Facebook stratejilerinde markalara oldukça fayda sağlayabilecek düzeyde.

Facebook
Facebook

Haber Kaynağı algoritmasının iki yüzü

Facebook sayfalarının organik erişiminin düşmesi sonucu çıkan hararetli tartışmalar, aslında Facebook’un yapısı incelendiğinde biraz havada kalabiliyor. Facebook’un böyle bir algoritma geliştirmesinin ardında, reklam hacmini arttırarak daha fazla kazanç sağlamak istemesinin yattığı birçok kişi tarafından biliniyor. Ancak bunun bir de kullanıcı tarafı var ki; bu konuda Facebook’a hak vermek gerekiyor.

Facebook mühendislerinden Lars Backstrom, 2013’ün Ağustos ayında konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; ortalama bir Facebook kullanıcısının Haber Kaynağında, gün içerisinde sayfalardan ve arkadaşlarından gelen gönderi sayısının ortalama 1500 olduğunu ifade etmişti. Dolayısıyla bir kullanıcının gün içerisinde bu 1500 gönderiyi görmesinin neredeyse imkansız oluşu, böyle bir algoritma geliştirmenin gerekliliğini ortaya koyan sebeplerden birisi olarak belirtilmişti.

Facebook EdgeRank
Facebook EdgeRank

Peki Haber Kaynağı algoritmasına rağmen organik erişimi arttırabilmek için neler yapmak gerekiyor? Bu sorunun doğru, yaratıcı, ilgi çekici içeriklerin doğru zaman aralıklarında paylaşmak gibi cevapları olmasıyla birlikte, önemli olan bir diğer unsurdan da bahsetmek gerekiyor; paylaşım sıklığı.

“Ne kadar paylaşım, o kadar erişim” mi?

Facebook Haber Kaynağı algoritması, sayfalar için “ne kadar paylaşım, o kadar organik erişim” düşüncesinin yetersiz olduğunu bizlere gösteriyor. HubSpot tarafından yapılan bir araştırma da bu savı doğruluyor.

13,500+ kişi üzerinde yapılan; sayfaların sahip olduğu beğeni sayısı, aylık paylaşım sayısı ve gönderi başına yapılan tıklamaların baz alındığı araştırma, Facebook’taki paylaşım sıklığı nasıl olmalı sorusuna, referans olması açısından bazı cevaplar veriyor.

Facebook paylaşım sıklığı grafiği - HubSpot
Facebook paylaşım sıklığı grafiği – HubSpot

Grafikte de görüldüğü üzere; 10,000’den fazla beğeni sayısına sahip olan Facebook sayfaları hariç, neredeyse diğer tüm sayfalarda paylaşım sayısı arttıkça etkileşim sayısı düşüyor. Yani bu durum, eğer 10,000+ üzeri takipçisi olan Facebook sayfanız varsa, paylaşım sıklığını arttırabileceğiniz anlamına geliyor. Ancak yine de grafiğe göre 10,000 üzeri sayfaların gönderilerindeki tıklanma sayıları en fazla aylık 31-60 paylaşıma sahip sayfalarda zirveye ulaşıyor. Aylık 61 ve üzeri paylaşımlardan sonraki düşüş de dikkat çeken önemli noktalardan.

10,000’den az takipçisi olan Facebook sayfalarında ise genel olarak, paylaşım sayıları arttıkça tıklanma sayılarının azaldığı görülüyor. 10,000’den düşük sayıda beğenisi olan ve bir ayda en fazla 5 paylaşım yapan sayfalar, 60 ve daha fazla paylaşım yapan sayfalara göre gönderi başına yaklaşık %60 daha fazla tıklama alıyor. Ancak burada küçük bir istisna da bulunuyor. Buna göre sadece 200’den az beğeni sayısına sahip olan sayfaların bir tek 61+ üzeri paylaşımlarda küçük bir tıklama artışı gösterdiği görülüyor. Ancak bunun önemsenecek kadar büyük bir fark olmadığını söylemek mümkün.

[Tweet “Facebook’ta paylaşım sayısı arttıkça, organik erişim azalıyor. #Facebookİpuçları”]

Ne yapmak gerekiyor?

Yapılan araştırmaya göre ortaya koyulan bu veriler özellikle Facebook’taki organik erişimini arttırmak isteyen markalar için önemli sayılabilecek düzeyde. Peki bu verilerden ne gibi sonuçlar elde etmemiz, ne gibi çıkarımlar yapmamız gerekiyor?

Öncelikle “ne kadar çok paylaşım, o kadar çok erişim” mantığından sıyrılmak gerekiyor. Sayfanız için ne kadar az ve ne kadar öz paylaşım yaparsanız, o kadar erişim ve etkileşim alacağınız grafikte de belirtiliyor. Bu nedenle, takipçileriniz üzerinde spam etkisi yaratacak kadar çok fazla gönderi paylaşmak yerine; doğru zamanlarda markanıza ve hedef kitlenize uygun ve onların ilgisini çekecek yaratıcı içerikler paylaşmanız, hem online itibarınız açısından hem de etkileşim ve erişim açısından size oldukça fayda sağlayacaktır.

Ayrıca bunlara da bir göz atabilirsiniz:

KAYNAKHUBSPOT

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler