AnasayfaHaberlerFacebook, "Herkese Açık" Paylaşımlar İçin 18 Yaş Sınırını Kaldırıyor

Facebook, “Herkese Açık” Paylaşımlar İçin 18 Yaş Sınırını Kaldırıyor

Facebook’ta “Herkese Açık” şekilde paylaşım yapabilmek için uygulanan 18 yaş sınırı 13’e düşürüldü.

Facebook’un resmi blogunda duyurulan ve bugünden itibaren uygulanacak olan yeni düzenleme ile; artık 13-17 yaş aralığındaki kullanıcılar paylaşımlarını “Herkese Açık” olarak yapabilecek.

Buna da bir göz atın >> Facebook, Gençlerin İnternet Güvenliği İçin Bir Rehber Yayınladı

Bundan önce Facebook, 13-17 yaş aralığındaki kullanıcılara, yaptıkları paylaşımlar için sadece “Arkadaşlar”,  “Arkadaşlarımın Arkadaşları” ya da belirli bir gruba açık olacak şekilde ayarlama yapabilmelerine izin veriyordu. Yani 13-17 yaş aralığındaki Facebook kullanıcıları bir gönderi paylaştığında, o gönderi sadece Facebook’taki arkadaşlarına, arkadaşlarının arkadaşlarına ya da belirli bir Facebook grubuna görünebiliyordu. Ancak yeni düzenleme ile bu yaş aralığındaki genç Facebook kullanıcıları, artık paylaşımlarını herkese görünür şekilde ayarlayabilecek. Ayrıca ayarlanmış şekilde (default olarak) gelecek olan sabit görünüm ise “Arkadaşlarım” olacak. Yani kullanıcı hiçbir değişiklik yapmadan paylaşım yaparsa, paylaşım sadece Facebook arkadaşlarına gözükecek. Bu kısım ise daha önceden (default olarak) “Arkadaşlarımın Arkadaşları” şeklinde kullanılıyordu.

Facebook Gönderi Gizliliği
Facebook Gönderi Gizliliği

Gençlerin Facebook’taki güvenliğine önem verdiklerini söyleyen Facebook, genç kullanıcıların herkese açık olan bir gönderi paylaşırken aşağıdaki resimde olduğu gibi bir uyarı ile karşılaşacaklarını belirtti.

Facebook Herkese Açık Gönderi Uyarısı
Facebook Herkese Açık Gönderi Uyarısı

Ayrıca Facebook, yukarıdaki uyarıyı onaylayan genç kullanıcıların aşağıdaki gibi ikinci bir uyarı ile de karşılaşacağını belirtti.

Facebook Herkese Açık Gönderi Uyarısı 2
Facebook Herkese Açık Gönderi Uyarısı 2

Ek olarak bu yaş aralığındaki Facebook kullanıcıları aynı zamanda “Takip Et” özelliğini de aktif hale getirebilecek. Dolayısıyla paylaşılan -herkese açık olan gönderiler- arkadaşı olmayan kişilerin haber akışında da gözükebilecek.

 

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler