AnasayfaHaberlerFacebook'tan Gerçek Zamanlı Haber Servisi: FB Newswire

Facebook’tan Gerçek Zamanlı Haber Servisi: FB Newswire

Facebook, gazetecilerin ve yayın kuruluşlarının kaynak olarak kullanabileceği gerçek zamanlı yeni haber servisi FB Newswire’ı duyurdu.

Facebook, gazetecilerin ve yayın kuruluşlarının sosyal medya üzerinde paylaşılan anlık haberleri hızlı bir şekilde bulabilmeleri, paylaşmaları ve embed edebilmeleri için FB Newswire adındaki yeni haber servisini duyurdu. Servisin ürettiği içerikler ise geçtiğimiz Aralık (2013) ayında News Corp tarafından satın alınan sosyal medya haber ajansı Storyful tarafından sağlanacak.

Şu anda aktif olarak Facebook (fb.com/FBNewswire) ve Twitter’da (@FBNewswire) hizmete başlayan FB Newswire servisi, Facebook’ta herkese açık şekilde paylaşılan canlı etkinlikler, protestolar, seçimler, doğal afetler gibi (fotoğraf, video ve durum güncellemeleri dahilinde) içerikleri hızlı bir şekilde toplayarak bunları gerçek zamanlı olarak kullanıcılara sunacak.

FB Newswire servisine anlık olarak içerik üretme ve o içerikleri doğrulama konusunda ise sosyal medya haber ajansı Storyful ile çalışacak.

Storyful
Storyful

Facebook’un bu hamlesi için birçok uzman, FB Newswire servisinin özellikle hızlı haber alma özelliği ile bilinen Twitter‘a bir darbe olup olmayacağı konusunda tartışıyor. Twitter’ın son zamanlarda oldukça fazla olumsuz geri dönüşler almasına sebep olan yeni Facebook benzeri profil tasarımını duyurmasının ardından Facebook’un iyi bir zamanlama ile bu servisi kullanıma sunması tartışılan diğer konular arasında yer alıyor.

Facebook’un hali hazırda kullandığı Haber Kaynağı algoritması, hızlı haber alma konusunda oldukça kullanışsız durumdaydı. Facebook’un bir haber platformu olarak bu şekilde bir servisi kullanıma sunması ile Facebook’un bu algoritmanın verdiği eksiklikleri bir nebze olsun kapatacağı düşünülüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler