AnasayfaHaberlerFacebook'tan Yeni Pazarlama Aracı: Facebook Auidence Insights

Facebook’tan Yeni Pazarlama Aracı: Facebook Auidence Insights

Facebook, hedef kitleyi daha iyi belirleyebilmeleri amacıyla reklamverenlere kolaylık sağlayacak olan Facebook Auidence Insights aracını duyurdu.

Facebook reklamverenlerin istedikleri hedef kitleye daha kolay ulaşabilmeleri konusunda oldukça fayda sağlayacak yeni pazarlama aracı Facebook Audience Insights (Hedef Kitle İstatistikleri) aracını duyurdu. Yeni araca göre reklamverenler artık hedef kitlesi dahilinde hali hazırda varolan ve potansiyel müşteriler ile ilgili demografik bilgiler, sayfa beğenileri, bölge ve dil bilgileri, Facebook kullanımı, satın alma aktiviteleri gibi bilgilere ulaşabilecek ve hedef kitlesini bu bilgiler ışığında belirleyebilecek.

Facebook Reklam Yöneticisi sayfası üzerinden ulaşılabilecek olan Facebook Audience Insights aracı ilk olarak ABD’deki kullanıcılar için geçerli olacak; önümüzdeki aylarda da tüm dünyada kullanıma sunulacak.

Facebook Audience Insights
Facebook Audience Insights

Resmi blog üzerinden yapılan açıklamaya göre Facebook Audience Insights aracı 5 farklı kategoriden oluşacak:

  • Demografik bilgiler: Yaşı ve cinsiyeti, yaşam tarzı, eğitimi, ilişki durumu, iş rolü ve aile nüfusu
  • Sayfa beğenileri: Farklı kategorilerde beğendiği popüler sayfalar, örn: Kadın kıyafetleri, spor vs.
  • Bölge ve dil: Yaşadığı yerler, konuştuğu diller
  • Facebook kullanımı: Facebook kullanım sıklığı ve Facebook’a en çok giriş yaptığı cihazlar
  • Satın alma aktiviteleri: Satın alma davranışı (örn: Kadın kıyafetleri üzerine çok alışveriş yapması) ve satın alma şekli (örn: mağazadan veya internet üzerinden)

Bu kategoriler üzerinden alınan bilgilere göre kişiler de 3 gruba ayrılacak:

  • Facebook’taki kişiler (genel Facebook kitlesi)
  • Sayfanıza veya etkinliğinize bağlı olan kişiler
  • Daha önceden oluşturulan özelleştirilmiş kitleye dahil olan kişiler (hali hazırda bulunan müşterilerden oluşturulmuş kitle)
Facebook Audience Insights
Facebook Audience Insights

Yapılan açıklamada Audience Insights’ın (Hedef Kitle İstatistikleri) hali hazırda var olan Page Insights’tan (Sayfa İstatistikleri) farklı olduğunu belirten Facebook; Page Insights aracının sayfa üzerindeki kullanıcı etkileşimlerini ölçerken (beğeni, yorum ve paylaşım gibi), Auidence Insights aracının var olan veya potansiyel müşteriler ile ilgili trendleri kapsadığını belirtti. Bunun yanı sıra Facebook, yeni aracın kullanıcı gizliliğini tehdit eden bir unsur oluşturmadığını da vurguladı.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler