AnasayfaSosyal MedyaFacebook Artık Yüzünüzü Görmese Bile Sizi Tanıyabilecek

Facebook Artık Yüzünüzü Görmese Bile Sizi Tanıyabilecek

Geliştirdiği yeni tanımlama algoritması sayesinde Facebook, artık yüzlerini görmese bile kullanıcıları tanıyabilecek.

Yüz tanıma teknolojisi, artık birçok teknoloji firmasının kendi sistemlerine entegre ettiği ve etmeye devam ettiği bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor. Google, Apple, Microsoft ve daha nice teknoloji devinin yaptığı gibi gibi sosyal medya devi Facebook’un da bu teknoloji üzerinde çalıştığını biliyoruz. Zira platforma yüklenen fotoğraflardaki otomatik etiketleme sistemi, bunun küçük bir ispatı. Bununla ilgili yaptığı son bir çalışma da, yüz tanıma sistemiyle çalışan yeni fotoğraf paylaşım uygulaması Moments olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak Facebook artık bundan daha fazlasını hedefliyor.

Facebook’un Yapay Zeka ekibi tarafından geliştirilen yeni tanımlama algoritması, artık kişinin yüzü net olarak görülmese dahi o kişiyi tanımlamayı sağlıyor.

Yapılan açıklamaya göre yeni algoritma bir kişiyi tanımlamak için yüzlerce karakteristik ipucundan faydalanıyor. Facebook Yapay Zeka ekibinin başındaki Yann LeCun bu durumu küçük bir örnekle şöyle açıklıyor:

[pull_quote_center]Mark Zuckerberg’ü kolayca tanıyabilirsiniz, çünkü her zaman gri bir tişört giyiyor.[/pull_quote_center]

LeCun’un da belirttiği gibi yeni algoritma, yüz hatları dışında kişinin rutin olarak giydiği kıyafetler gibi alışkanlıklarını inceleyerek o kişinin tanımlanmasını sağlamış oluyor. Tabi bunun sadece bir örnek olduğunu; algoritmanın bunun gibi yüzlerce etkeni daha hesaba kattığını belirtmek gerekiyor.

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre, henüz deneysel olarak yürütülen bu çalışma, şimdiden %83 gibi büyük bir oranda doğruluk gösteriyor.

Ayrıca bkz: Facebook’un Yapay Zeka Robotu Gerçekçi Görüntüler Üretebiliyor

Sonuç olarak Facebook; artık yüzünüzü saklasanız dahi, fotoğraftaki diğer ipuçlarını inceleyerek sizi tanımlayabilecek bir algoritma geliştirmiş durumda. Şimdilik deneysel olarak yürütülen çalışmanın etkilerini ise önümüzdeki günlerde daha net görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler