AnasayfaTeknolojiF.lux Kurucuları Apple'ın Night Shift Özelliğinden Rahatsız

F.lux Kurucuları Apple’ın Night Shift Özelliğinden Rahatsız

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde iOS 9.3 ile birlikte gelen yeniliklere yer verdiğimiz yazımızda, Apple’ın yeni iOS sürümüyle birlikte Night Shift adında yeni bir özelliği de kullanıma sunacağından bahsetmiştik. iOS 9.3 ile birlikte gelen bu özellik, insan vücudunun biyolojik saatini koruyan ve ritmini ayarlayan melatonin hormonunun salgılanmasını engelleyen mavi ışıkları azaltarak uykusuzluk problemine çözüm olmayı amaçlıyor. Ancak bu özellik, bildiğiniz üzere ilk olarak Apple tarafından geliştirilen bir özellik değil.

İlk olarak bilgisayar ve çeşitli cihazlar için geliştirilen, 2015 yılında ise iOS cihazlarda kullanıma sunulan F.lux adındaki uygulama bu soruna çözüm getirmek için bir süredir piyasada bulunuyordu ve kısa sürede çok fazla ilgi gören uygulamalar arasında yerini almıştı. Ancak Apple’ın geliştirici programı sözleşmesindeki maddeleri ihlal ettiği gerekçesiyle F.lux uygulaması çok fazla süre geçmeden App Store’dan kaldırıldı.

F.lux iOS

F.lux uygulamasının App Store’dan kaldırılmasının hemen ardından Apple’ın iOS 9.3 ile birlikte F.lux ile aynı işlevlere sahip Night Shift adında bir özelliği kullanıma sunması, F.lux’ın kurucularını oldukça sinirlendirdi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan F.lux kurucuları Michael ve Lorna, Apple’ın Night Shift adı altında kullanıma sunduğu yeni özellik doğrultusunda Apple’ı eleştirdi ve Apple’ın yerine getirmesini istedikleri maddeleri açıkladı.

Kendilerinin bu fikrin orijinal sahipleri olduklarını belirttikleri açıklamada F.lux kurucuları, Apple’ın mağazadan kaldırdığı F.lux uygulamasını tekrar aktif etmesi gerektiğini ve uyku düzeni ve kronobiyoloji konularında yaptıkları araştırmaları daha ileriye götürebilmek için Apple tarafından desteklenmeyi beklediklerini vurguladı.

Konuyla ilgili olarak şikayetlerini ve isteklerini dile getiren F.lux kurucuları her ne kadar haklı olsa da, Apple’ın bu konuya istekleri doğrultusunda yanıt verip vermeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak uygulamayı “sözleşme maddelerine aykırı” bahanesiyle mağazadan kaldırıp, kısa süre sonra aynı yapıya sahip bir özelliği kendi işletim sistemine entegre etmek ne kadar doğru, bunu da biraz düşünmek gerekiyor.

KAYNAKF.lux

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler