AnasayfaBilimEpilepsi Krizleri İçin Uyaran Akıllı Saat: Embrace

Epilepsi Krizleri İçin Uyaran Akıllı Saat: Embrace

Medikal anlamdaki ilk akıllı saat olan Embrace; stres seviyenizi, heyecan durumunuzu hatta epilepsi nöbetinizin yaklaştığını haber veriyor.

2007 yılından bu yana MIT Profesörü Dr. Rosalind W. Picard ve bir öğrencisinin ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkan Embrace adı verilen akıllı saat, kullanıcısının stres durumunu  ve uyku seviyesini ölçebiliyor. Giyilebilir teknoloji cihazlarının iyiden iyiye hayatımıza girdiği şu günlerde öyle bir akıllı saat düşünün ki artık Epilepsi nöbetlerini dahi size önceden haber veriyor.

Embrace
Embrace

Epilepsi (diğer adıyla Sara) beyin içinde bulunan sinir hücrelerinin kontrol dışı elektro-kimyasal boşalma yapması sonucunda ortaya çıkan nörolojik bir bozukluk, dolayısıyla hastalıktır. Sıklıkla geçici bilinç kaybına neden olur. Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bazı nöbetlerden önce korku hissi oluşurken olağandışı, bazı nöbetlerde nöbet geçiren kişi yere düşebilir. Bunun sonucunda vücut kontrolden çıktığı için yaralanmalar dahi olabilir.  İşte bu noktada hayat kurtarmak için tasarlanmış Embrace’yi diğer akıllı saatlerden ayıran en önemli özellik ortaya çıkıyor.

Embrace
Embrace

Kullanıcıda oluşan normalden fazla stres seviyesini ve ter dalgalanmalarını elektrodermal teknoloji sayesinde algılayan akıllı saat, titreşim oluşturarak uyarı veriyor; hatta kriz esnasında hasta yakınlarına cep telefonu üzerinden mesaj gönderebiliyor. Kayışı İtalyan derisinden, gövdesi ise parlak metalden yapılan Embrace’nin batarya ömrü ise 6 ay. Embrace aynı zamanda türünün en ince akıllı saati olma özelliğini taşıyor.

Embrace’nin kişisel sağlık aktivitelerini ölçümleyen Empatica Mate; epilepsi nöbetleri için uyarılarda bulunan Empatica Alert olarak iki farklı mobil uygulaması da bulunuyor.

Empatica Mate uygulaması
Empatica Mate uygulaması

Akıllı saatin bu özellikleri sayesinde Epilepsi hastaları kriz öncesi uyarıldığından oluşabilecek yaralanmalar azaltılabileceği ve medikal anlamdaki bu ilk giyilebilir teknolojinin, diğerleri içinde bir örnek teşkil edebileceği öngörülüyor.

[vc_button title=”Victoria’s Secret’tan Kalp Ritmi Ölçen Sütyen” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/victorias-secret-kalp-ritmi-olcen-sutyen”]

Indiegogo’da şimdiye kadar 500 bin dolardan fazla fon toplayan bu akıllı saat ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilir; tanıtım videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler