AnasayfaTeknolojiElon Musk'tan Robotların İnsanları İşinden Etmesine Karşı Evrensel Gelir Önerisi

Elon Musk’tan Robotların İnsanları İşinden Etmesine Karşı Evrensel Gelir Önerisi

Tesla Motors ve SpaceX CEO’su Elon Musk, robotların insanları işinden etmesiyle ilgili olarak evrensel gelir veya benzeri bir sistemin uygulanması gerektiğini önerdi.

Yıllar boyunca insanların aklını meşgul eden “Robotlar insanların yerini mi alacak?” sorusu, son birkaç yılda örneklerini göstermeye başladı. Dünya Ekonomik Forumu tarafından bu yılın başlarında yayınlanan raporda, robotların 2020 yılında 5 milyon işe sahip olacağı öngörülmüştü. 60 bin Foxconn çalışanın işinin robotlara devredilmesi, Walmart’ın yeni otomasyon sistemlerinin 7 bin çalışanı işinden etmesi ve bu sektöre yapılan yatırımların hızla artması da bunun örnekleri olarak karşımıza çıkıyor diyebiliriz.

BKZ:

SpaceX ve Tesla Motors CEO’su Elon Musk ise insanların yakın zamanda karşılaşması muhtemel bu tür tehlikelere karşı bazı çözüm önerilerinde bulunuyor. CNBC‘ye yaptığı açıklamada konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Musk, robotların insanları işinden etmesine karşı evrensel gelir veya benzer bir sistemin hayata geçirilebileceğini belirtiyor.

Dijital süper zeka ile gelişmiş bir simbiyoz (ortakyaşam) oluşturmanın gerekliliğine dikkat çeken Musk, insanlığın karşılaşabileceği bu tür durumların, evrensel bir sabit gelir veya benzer bir sistem ile üstesinden gelinebileceğini ifade ediyor.

Görsel: YouTube
Görsel: YouTube

Elon Musk’ın düşüncesindeki evrensel gelir sistemi ise; insanların çalışmadan yeterli düzeyde kaynaklara sahip olmasını şart koşuyor. Böylece insanlara karşı robotların tehlikesi de ortadan kaldırılmış oluyor. Buna bağlı olarak ilgili sistemin yoksulluğu da çözebileceği belirtiliyor.

Teknofütürist Murray Shanahan ise, “The Technological Singularity” adlı kitabında teknolojinin insanları zeka noktasında saf dışı bırakacağı bir döneme yaklaştığımızı ileri sürüyor. Raymond Kurzweil ise bunun için tam bir tarih vererek 2045 yılını işaret ediyor. Ancak bazı uzmanlar da bu tahminlere pek katılmıyor.

Her şeyin bir anda değişebildiği teknoloji dünyasında, robotların insanları işinden edip edemeyeceğini tahmin etmek biraz zor olabilir. Belki gelecekte insanlık böyle bir tehlike ile yüzleşmek zorunda kalabilir. Ya da mücadele gerektirmeyen yeni iş alanları da ortaya çıkabilir. Bunu biraz da zaman gösterecek diyebiliriz.

KAYNAKCNBC

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler