AnasayfaİnternetElektrik Kesintilerinin Ardında Siber Saldırı Şüphesi

Elektrik Kesintilerinin Ardında Siber Saldırı Şüphesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının elektrik üretim ve iletim hatlarına yönelik çok sayıda siber sızma girişimi tespit edildi.

Marmara Bölgesi başta olmak üzere Türkiye‘nin birçok il ve ilçelerinde yaşanan elektrik kesintilerinin ardında siber saldırı olduğu yönünde çeşitli bulgular ortaya çıkmış durumda. Öyle ki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan açıklama da bakanlığı hedef alan siber saldırılar gerçekleştirildiğini bizlere gösteriyor.

AA muhabiri Muhsin Barış Tiryakioğlu’nun bakanlık yetkilisinden aldığı bilgiye göre, kuruma yönelik 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra başlayan ve yakın zamanda artarak düzenli hale gelen siber saldırılar gerçekleştirildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, elektrik üretim ve iletim hatlarını kontrol eden sistemlere yönelik çok sayıda siber sızma girişimi tespit edildi ve bu saldırı girişimleri engellendi.

“Büyük bir sabotajı hazırlığının göstergesi”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Telekom, ilgili birimler ve Bakanlık Bilgi İşlem Başkanlığı ile gerekli tedbirlerin alındığını aktaran yetkili, “Saldırılar genel olarak, internet sitelerini ele geçirerek, sızmalar sağlama yönünde. Özellikle elektrik üretim ve iletim hatlarımızı kontrol eden sistemlere yönelik çok sayıda sızma girişimi tespit edildi ve engellendi. Sızma girişimleri, Türkiye’nin ulusal elektrik şebekesinde büyük bir sabotaj hazırlığının da göstergesi” ifadelerini kullandı.

“Yılbaşı gecesi de saldırı yapılabilir”

Bakanlık yetkilisi, istihbarat birimlerinden yılbaşı gecesi için de benzer bir saldırının yapılabileceği istihbaratı alındığını belirterek, tüm birimlerle koordineli olarak önlemlerin alındığını ve Marmara Bölgesi’nde son günlerde yaşanan kısmi elektrik kesintisiyle siber saldırıların bağlantısının da araştırıldığını kaydetti.

KAYNAKAA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler