AnasayfaİnternetDünyanın İlk 5G Bağlantısı ABD'de Hayata Geçti

Dünyanın İlk 5G Bağlantısı ABD’de Hayata Geçti

ABD’nin popüler GSM operatörü Verizon, 5G bağlantısını ABD’nin dört şehrinde kullanıma sundu.

Geçtiğimiz yıl 2018 için 5G aktivasyonunu yapacağını duyuran ABD merkezli GSM operatörü Verizon, ABD’nin dört şehrinde 5G bağlantısını gerçek anlamda hayata geçirdi.

5G aktivasyonu yapılan şehirler arasında Houston, Indianapolis, Los Angeles ve Sacramento şehirleri bulunuyor. Verizon ayrıca dünyanın ilk 5G kullanan müşterisinin ise Houston’da yaşayan “Clayton Harris” isimli müşteri olduğunu açıklamış durumda.

Dünyanın ilk 5G bağlantısını sağlayan GSM operatörünün Verizon olup olmadığı da aslında tartışılan bir konu. Zira geçtiğimiz aylarda bazı küçük çaplı GSM operatörlerleri Verizon’dan önce Katar, Lesotho, Finlandiya ve Estonya’da 5G kullanımını aktif hale getirmişti. Ancak bu aktivasyonun 5G standartlarını gerçek anlamıyla karşılamadığı da belirtiliyor. Verizon ise uçtan uca bir 5G çözümü sunuyor. Bu da Verizon’u “dünyanın ilk 5G bağlantısı sunan GSM operatörü” yapıyor diyebiliriz.

Görsel: Verizon

5G bağlantısının hızı ne kadar olacak?

Verizon’un müşterilerine sunduğu 5G bağlantı hızının standart olarak 300 Mbps olacağını söylüyor, ancak bölgelere göre değişmekle birlikte bu hızın 1 Gbps‘ye kadar çıkabileceğinin altını çiziyor.

Şirket ayrıca Houston, Indianapolis, Los Angeles ve Sacramento olarak şimdilik sadece dört ABD şehrinde kullanıma sunulan 5G bağlantısının, gerekli altyapı ve ekipmanların sağlanmasının ardından diğer şehirlerde de kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler